La Liga, 04 decembrie 2021, ora 22:00, Donostia-San Sebastián
Real Madrid

Vinícius Júnior 47
Luka Jović 57

Real Sociedad – Real Madrid 0-2. Luka Jovic iese la rampă

Cronica meciului Real Sociedad - Real Madrid, scor 0-2, în care s-a evidențiat Luka Jovic cu un gol și un assist după accidentarea lui Karim Benzema.

Vinicius, marcator în meciul Real Sociedad - Real Madrid 0-2
Ștefan Gondor, 5 decembrie 2021

În etapa în care Atletico și Barcelona pierduseră pe teren propriu Real Madrid părea să aibă meciul cel mai greu, dar a obținut o importantă victorie la San Sebastian chiar dacă l-a pierdut pe golgheterul Karim Benzema după un sfert de oră. A fost momentul lui Jovic, care a renăscut în acest meci din propria cenușă fiind decisiv la ambele goluri, iar Real Madrid are acum un avans de 10 puncte față de Atletico cu care va juca peste o săptămână pe Santiago Bernabeu.

După două meciuri cu Sevilla și Bilbao în care suferise din puncte de vedere fizic și înaintea altor două importante cu Inter și Atletico era de așteptat ca Ancelotti să producă ceva rotații în unsprezecele de start, însă italianul a mers tot pe mâna lui Modric, Casemiro și Kroos la centrul terenului, singura inovație față de partida precedentă fiind înlocuirea lui Asensio cu Rodrygo care a primit mai multe sarcini defensive. Cu atât de puține rotații trebuie luat în calcul riscul unor accidentări, iar Benzema a sunat alarma în minutul 17 când a trebuit să părăsească terenul ținându-se de genunchi pentru ceea ce s-a temut a fi o ruptură musculară. Ancelotti i-a liniștit însă pe fani imediat după meci spunând că lucrurile nu par a fi grave și că, deși atacantul va pierde meciul cu Inter, el ar trebui să fie recuperat la timp pentru derby-ul madrilen de weekendul viitor. Va putea conta atunci și pe Casemiro, care a scăpat oarecum miraculos de cartonașul galben care i-ar fi adus o suspendare de o etapă.

După o primă repriză fără momente fotbalistice importante, Madridul a dat lovitura la doar 2 minute de la reluare prin Vinicius, care după o pătrundere caracteristică în diagonală s-a asociat bine cu Jovic care i-a răspuns perfect la un-doi. Gazdele nu au avut răspuns în fața apărării exacte a lui Ancelotti și aveau să termine meciul fără șut pe poartă, în schimb Madridul a mai lovit o dată prin Jovic, aflat la cel mai bun meci în tricoul blanco, iar formația lui Ancelotti are un confortabil avans de 8 puncte în fruntea clasamentului din Spania în fața următoarei clasate, Sevilla.

Real Sociedad - Real Madrid 0-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Sociedad - Real Madrid: Din nou puține schimbări în primul unsprezece al Madridului