Liga Națiunilor, Liga B, 11 iunie 2022, ora 21:45
RomâniaRomânia
10
FinlandaFinlanda
Nicușor Bancu 30
 
 

România – Finlanda 1-0. Prima victorie pentru “tricolori” în Liga Națiunilor 2022-2023

Nicușor Bancu a marcat unicul gol al meciului România - Finlanda 1-0 din Liga Națiunilor 2022-2023

România - Finlanda, scor 1-0. Cronica meciului din Liga Națiunilor decis de reușita cu capul a lui Nicușor Bancu, în care Pușcas a ratat un penalty în primul sfert de oră

David Petre, 12 iunie 2022

Împinsă de la spate de publicul cald care a umplut tribunele noului stadion Giulești, naționala de fotbal a României a avut în sfârșit atitudinea pe care o așteptam încă de la primul meci din facila grupă de Nations League. Pressingul agresiv, recuperările rapide de balon și jocul mulțumitor de pase au făcut ca naționala tricoloră să își creeze ocazii și să să țină totodată sub control jocul unei mature formații a Finlandei, în care continuitatea pe banca tehnică și la nivelul lotului de jucători a produs în anumite momente un fotbal de mare calitate. România s-a impus cu 1-0, iar ajutată fiind și de celălalt rezultat din grupă, reintră rapid în cărți chiar și pentru primul loc al clasamentului.

În primul meci pe teren propriu din această campanie de Nations League, am văzut două partituri ale formației noastre reprezentative. O primă repriză de fotbal ofensiv în care am marcat o dată, am ratat un penalty și am avut și două bare, apoi un joc prudent după pauză în care am reușit să ținem de rezultat, cu sprijinul unei intervenții fabuloase a lui Niță și al unei ratări memorabile a oaspeților spre finalul jocului. România a pierdut raportul posesiei balonului în fiecare repriză, însă grație atitudinii agresive în joc lasă impresia unuia dintre cele mai bune meciuri din ultimele campanii.

Cu cinci jucători noi în unsprezecele de start față de meciul din Bosnia printre care și tânărul Tavi Popescu, echipa noastră a avut o primă mare ocazie în minutul 13 când Cicâldău a reluat puternic cu capul în transversală, iar la scurt timp a primit un penalty după un fault asupra lui Darius Olaru. Pușcaș a executat însă slab pe centrul porții, într-un nou meci cu o evoluție destul de ștearsă ca vârf împins și fără gol marcat, dar în care avea totuși să apară pe foaia de joc cu un assist. S-a întâmplat în minutul 30 pe un contraatac bun al României în care Pușcaș a centrat excelent, iar Bancu, singurul tricolor în careul în care se aflau șase jucători de câmp finlandezi, a profitat de alunecarea adversarului direct și a reluat fără opoziție în poartă pentru scorul pauzei.

Nordicii au jucat mai bine în repriza secundă, în care au avut și ei două ocazii uriașe de a înscrie la mingi excelent centrate din partea dreaptă în fața porții. La prima dintre ele portarul Florin Niță a avut o intervenție fabuloasă la reluarea lui Joel Pohjanpalo din minutul 51, iar spre finalul meciului România a avut și norocul ca același atacant al lui Rizerspor să nu prindă poarta dintr-o poziție clară de gol, după ce îi luase fața căpitanului Chiricheș. Naționala noastră a mai avut și ea o situație bună când Bancu a reluat în transversală dintr-un unghi închis, iar meciul s-a terminat cu victoria la limită a tricolorilor, care bifează astfel primul succes din grupă și, chiar dacă rămân pe ultimul loc, sunt doar la 2 puncte de liderul Bosnia.

România - Finlanda 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul România - Finlanda: 5 modificări pentru Finlanda față de meciul anterior cu Muntenegru

 • 1
  Niță
 • 2
  Rațiu
 • 6
  Chiricheş
 • 15
  Burcă
 • 11
  Bancu
 • 20
  Olaru
 • 14
  Marin
 • 22
  Sorescu
 • 8
  Cicâldău
 • 7
  O. Popescu
 • 9
  Pușcaș
 • 18
  Uronen
 • 3
  OShaughnessy
 • 4
  Ivanov
 • 2
  Väisänen
 • 17
  Alho
 • 6
  Kamara
 • 11
  Schüller
 • 8
  Lod
 • 10
  Pukki
 • 20
  Pohjanpalo
 • 12
  Joronen

România (4-2-3-1)

JucătorNota
 • 1. Florin Niță7.2
 • 2. Andrei Rațiu6.9
 • 6. Vlad Chiricheş7.3
 • 15. Andrei Burcă7.3
 • 11. Nicușor Bancu7.9
 • 20. Darius Olaru7.3
 •        ⇄ 
  5. Alexandru Crețu (69')6.5
 • 14. Marius Marin7.0
 • 22. Deian Sorescu7.2
 •        ⇄ 
  13. Valentin Mihăilă (80')6.6
 • 8. Alexandru Cicâldău7.0
 •        ⇄ 
  18. Răzvan Marin (69')6.7
 • 7. Octavian Popescu6.9
 •        ⇄ 
  4. Sergiu Hanca (54')6.7
 • 9. George Puşcaş7.2

Finlanda (5-3-2)

JucătorNota
 • 12. Jesse Joronen7.3
 • 17. Nikolai Alho6.7
 •        ⇄ 
  21. Mikael Soisalo (68')6.6
 • 2. Leo Väisänen6.9
 •        ⇄ 
  9. Benjamin Källman (80')6.3
 • 4. Robert Ivanov7.2
 • 3. Daniel OShaughnessy6.3
 •        ⇄ 
  19. Richard Jensen (17')6.6
 • 18. Jere Uronen6.9
 • 8. Robin Lod7.2
 • 11. Rasmus Schüller7.7
 • 6. Glen Kamara6.6
 • 20. Joel Pohjanpalo5.9
 • 10. Teemu Pukki6.5
 •        ⇄ 
  16. Urho Nissilä (68')6.3

Statisticile meciului România - Finlanda 1-0

Șuturi România
 • Total: 18
 • Pe poartă: 5
38-62
Posesie (%)
 • România
 • Finlanda
Șuturi Finlanda
 • Total: 13
 • Pe poartă: 3
Total şuturi (inclusiv blocate)
18
13
Şuturi pe poartă
5
3
Cornere
5
3
Ofsaiduri
1
0
Cartonaşe galbene
1
2
Cartonaşe roşii
0
 
 
0
Faulturi comise
16
12
Total pase
311
522
Pase reușite
236
447
Grupa B3
#
Echipa
M
V
E
Î
GM
GP
+/-
Pct
1.
Bosnia
6
3
2
1
8
8
0
11
2.
Finlanda
6
2
2
2
8
6
+2
8
3.
Muntenegru
6
2
1
3
6
6
0
7
4.
România
6
2
1
3
6
8
-2
7

Niță și Chiricheș, singurii integraliști în primele trei meciuri ale României în Liga Națiunilor. Curiozități statistice ale meciului România - Finlanda 1-0

 • Portarul Florin Niță și căpitanul Vlad Chiricheș sunt singurii integraliști ai naționalei României în primele trei jocuri din grupele Ligii Națiunilor. Alți patru jucători - Nicușor Bancu, Andrei Rațiu, Marius Marin și Andrei Burcă - au bifat câte 180 din cele 270 de minute jucate de tricolori.
 • Edward Iordănescu a operat cinci modificări în unsprezecele de start față de meciul pierdut în Bosnia: Rațiu, Bancu, Olaru, Sorescu și Tavi Popescu au intrat în locurile lui Rus, Manea, Camora, Răzvan Marin și Maxim. 
 • Toți jucătorii folosiți de Edward Iordănescu în acest meci jucaseră deja în cel puțin unul din precedentele meciuri ale României în actuala ediție de Liga Națiunilor. Selecționerul a rulat până acum 24 de fotbaliști, dintre care Iulian Cristea (accidentat în Muntengru) și Alexandru Mitriță sunt singurii care au fost folosiți într-o singură partidă.