FC Barcelona
Alejandro Gómez 32
Ronald Araújo 45

Sevilla – Barcelona 1-1. Barça încheie anul 2021 cu o evoluție consistentă

Sevilla - FC Barcelona, scor 1-1. Barcelona termină anul 2021 cu un joc convingător, dar doar cu o remiză deși a jucat 30 de minute în superioritate numerică.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
22 decembrie 2021
Araujo a marcat golul egalizator în meciul Sevilla - Barcelona 1-1

Ca presiune în jumătatea adversă și joc de posesie, Barcelona a făcut pe Sánchez Pizjuán cel mai bun meci al sezonului dintre cele în care a și avut un adversar puternic. Finalizarea a lăsat de dorit, lucru deloc surprinzător în fața celei mai bune defensive din La Liga, însă chiar și așa echipa lui Xavi a avut două șanse uriașe să câștige meciul contra singurei echipe capabile în acest tur de campionat să țină pasul cu liderul Real Madrid, iar faptul că nu a făcut-o rămâne singurul regret pentru formația blaugrana la capătul ultimului meci al anului, cu atât mai mult cu cât a evoluat o jumătate de oră în superioritate numerică.

Fără îndoială că punctul în sine nu o ajută pe Barcelona să urce mai sus de locul 7 la finalul anului 2021, însă este chiar și așa doar a doua remiză a Sevillei în meciurile de pe teren propriu, iar marele câștig cu care rămân catalanii după acest meci este maniera în care și-au dominat adversarul, în ciuda numeroaselor absențe care au fragilizat serios lotul în ultima perioadă. Xavi a operat o singură schimbare față de meciul din weekend cu Elche, Pique în locul lui Lenglet în centrul apărării, iar Barcelona a demonstrat că se află într-o perioadă ascendentă, înregistrând la final cele mai multe șuturi la poartă din întreg sezonul (23).

Sevilla venea după o victorie mare cu Atletico la capătul unui meci în care fusese dominată în cea mai mare parte, însă a încercat să aplice aceeași rețetă și contra Barcelonei, o echipă care se expune încă prea mult defensiv atunci când pierde posesia. Tactica aceasta a părut să dea roade pentru gazde după ce Papu Gomez a profitat de o disfuncționalitate în apărarea catalană și a deschis scorul în minutul 32, iar golul a produs un scurt-circuit în jocul Barcelonei care pentru o vreme a părut să nu își regăsească reperele bune din prima jumătate de oră. A venit însă golul lui Araujo din minutul 45, o lovitură imperială de cap la un corner executat de Dembele, iar catalanii și-au regăsit încrederea pentru partea secundă a meciului, ajutați și de prostia făcută de Joules Kounde care a văzut cartonașul roșu în minutul 64 pentru o minge aruncată nervos în capul lui Jordi Alba.

Cu un om în plus Barcelona a căutat victoria și a avut două mari șanse să o obțină, întâi la o apariție a lui Gavi liber în fața porții unde a plătit însă prețul taliei scăzute și a putut direcționa bine lovitura de cap, apoi la unul din șuturile în diagonală marcă înregistrată ale lui Dembele, care l-a bătut pe Bono dar a lovit puternic bara din dreapta acestuia. Intrat pentru ultimele minute Luuk de Jong a avut și el o șansă bună cu capul dar a trimis direct în brațele portarului, iar meciul s-a terminat 1-1, rezultat nedrept față de jocul bun al Barcelonei dar o bună bază de pornire pentru un 2022 în care Xavi îl va avea la dispoziție și pe Dani Alves și în care speră să îi recupereze cât mai repede pe Ansu Fati, Pedri și Memphis Depay.

Sevilla - FC Barcelona 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Sevilla - FC Barcelona: Pique, singura noutate la Barça față de meciul precedent

Xavi (FC Barcelona): Meritam să câștigăm, suntem pe drumul cel bun

Am pierdut două puncte. Meritam să câștigăm, chiar și cât s-a jucat unsprezece contra unsprezece. Am văzut o Barça cu personalitate, ceea ce ne dorim, iar echipa este în creștere. Presiunea sus a fost bună, am recuperat bine după ce am pierdut posesia și sunt mulțumit de circulația balonului. Am jucat foarte bine, în ciuda scorului egal. Barça de azi se apropie de ceea ce eu îmi doresc, protagonism și implicare, suntem pe drumul cel bun. Sevilla a știut să închidă jocul, este o echipă experimentată care lucrează foarte bine tactic.