Champions League, 02 noiembrie 2021, ora 22:00, Sevilla

Jonathan David 43 (pen)
Nanitamo Ikoné 51

Sevilla – Lille 1-2. Prima victorie pentru campioana Franței în grupele UCL

Ikone, după golul marcat la Sevilla în grupele Champions League 2021-2022

Cronica meciului Sevilla - Lille, scor 1-2, după care andaluzii rămân fără victorie în grupele Champions League 2021-2022.

David Petre, 3 noiembrie 2021

Cu o singură înfrângere în 14 meciuri din actualul sezon Sevilla era favorită și avea mare nevoie de puncte din înfruntarea de pe teren propriu cu Lille după ce înregistrase doar remize în primele trei etape de Champions League, însă oamenii lui Julen Lopetegui au făcut implozie în ciuda unei deschideri rapide de scor și au permis campioanei Franței să întoarcă rezultatul pentru prima sa victorie în actuală fază a grupelor.

Lucas Ocampos a marcat după o pauză de șapte ani în Liga Campionilor oferind gazdelor avantaj pe tabelă din minutul 15, însă repriza ce părea să curgă liniștit în favoarea Sevillei avea să se termine la egalitate după o eroare inexplicabilă a lui Thomas Delaney care l-a plesnit peste față pe Jonathan Bamba în propria suprafață de pedeapsă într-un moment în care mingea era în altă zonă a terenului, iar Jonathan David a transformat penalty-ul acordat de centralul român Istvan Kovacs după consultarea VAR-ului.

Lucrurile puteau lua o turnură nedorită pentru andaluzi încă din finalul primei părți când a fost nevoie de intervenția decisivă a portarului Bono la pătrunderea lui Ikone după o gravă eroare a lui Diego Carlos, însă mijlocașul francez avea să se revanșeze la 6 minute de la reluare când a reluat în poartă mingea revenită din bară, oferind celor de la Lille un avantaj pe care echipa neinspirată a Sevillei nu a reușit să îl surmonteze.

Sevilla – Lille s-a terminat 1-2, rezultat care complică și mai mult situația în grupa G în care între liderul surpriză Salzburg și ultima clasată este o diferență de doar 4 puncte cu două etape rămase de disputat din faza grupelor.

Sevilla - Lille 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Sevilla - Lille: Lucas Ocampos, titular surpriză la andaluzi