Premier League, 17 decembrie 2020, ora 22:00
David McGoldrick 87

Marcus Rashford 26
Anthony Martial 33
Marcus Rashford 51

Sheffield United – Manchester United 2-3. Încă o întoarcere de rezultat pentru echipa lui Solskjaer

Manchester United a câștigat la Sheffield un nou meci pe care l-a pornit de la 0-1, de această dată după o gază a lui Dean Henderson.

18 decembrie 2020

“Business as usual” pentru Manchester United care a început de la 0-1 o nouă deplasare în Premier League și a terminat-o cu trei puncte, cea dea zecea victorie consecutivă pe teren străin în campionat. “Masochism” este termenul folosit de mai multe publicații sportive din Europa după ce echipa lui Solskjaer a avut un nou debut horror de meci, însă atacul impulsionat de un fantastic Rashford a rezolvat o dată în plus problema creată de apărare.

De această dată călcâiul lui Ahile a fost portarul Dean Henderson, la primul meci de campionat pentru United chiar pe stadionul unde a cunoscut consacrarea. Tânărul goalkeeper a întârziat degajarea unei mingi primite de la Maguire în minutul 5, Burke i-a furat-o din picioare și McGoldrick a deschis scorul pentru lanterna roșie a campionatului. Henderson avea totuși să își spele păcatele în final, cu o intervenție la Lys Mousset care a păstrat toate punctele în tabăra echipei din Manchester. “Când ești tânăr portar e normal să faci și greșeli, iar el va trebui să învețe să treacă peste ele. În acest meci a făcut-o, și-a păstrat concentrarea și a jucat foarte bine după acea eroare”, a comentat la final OGS.

0-1 este deja teritoriu familiar pentru ManUnited, care avea să întoarcă rezultatul până la pauză fără mari bătăi de cap. Rashford a reușit egalarea în minutul 26 după o minge lungă a lui Lindelof, o preluare rafinată și un șut din marginea careului pe centrul porții, apoi Martial a marcat după o eroare a portarului Ramsdale la o minge lungă a lui Pogba.

Un contraacat antologic al lui Manchester United s-a încheiat cu golul de 3-1 marcat de Rashford la cinci minute după pauză, din nou cu concursul goalkeeperului lui Sheffield, iar la 3-1 formația lui Solskjaer părea în control absolut în fața echipei care obținuse un singur punct în primele 12 etape. Totuși ManUnited a trăit periculos în final după ce McGoldrick a marcat cu șansă în minutul 87 după un corner, iar Lys Mousset a avut posibilitatea să egaleze cu un șut din interiorul careului, respins de Henderson.

S-a terminat 2-3, rezultat în urma căruia Manchester United urcă pe locul 6 dar are și un meci restant cu Burnley din prima etapă, un posibil plus de trei puncte care ar duce-o până pe poziția a doua a clasamentului.

Sheffield United - Manchester United 2-3, fișa tehnică