Aston Villa
Giovani Lo Celso 22
Pau Francisco Torres 45+7
Ollie Watkins 61

Tottenham 1-2 Aston Villa. Echipa lui Emery se apropie la 2 puncte de locul 1 în Premier League

Al 12-lea gol stagional al lui Ollie Watkins a decis meciul Tottenham - Aston Villa, scor 1-2, după care echipa lui Unai Emery urcă pe locul 4 în Premier League.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
26 noiembrie 2023
Ollie Watkins a marcat golul decisiv al meciului Tottenham - Aston Villa 1-2
  • Suporterii lui Tottenham au oferit un omagiu emoționant fostului jucător și antrenor al clubului Terry Venables, dar apoi au asistat la a treia înfrângere consecutivă a echipei lor în Premier League, 1-2 cu Aston Villa, rezultat în care cele două formații fac rocada pe locurile 4-5 în clasamentul Premier League.
  • Într-un debut alert de meci, Tottenham a avut rapid două ocazii importante prin Destiny Udogie și Dejan Kulusevski (bară dintr-o poziție clară de gol), înainte să deschidă scorul prin Giovani Lo Celso, la prima titularizare în Premier League după mai mult de doi ani.
  • Tottenham condusese cu 1-0 și în precedentele două meciuri pe care le-a încheiat învinsă, iar lucrurile s-au repetat și cu această ocazie, după ce Pau Torres a egalat cu o lovitură de cap în prelungirile primei reprize, iar Ollie Watkins a reușit întoarcerea de rezultat cu al 12-lea său gol în 20 de meciuri jucate pentru Aston Villa în actualul sezon.
  • Într-un duel electrizant cu mari ocazii de fiecare parte, Heung-Min Son a avut trei goluri anulate pentru poziții de offside, iar Tottenham a încasat și o altă lovitură după ce Rodrigo Bentancur a ieșit șchiopătând după doar 32 de minute, la primul său meci ca titular după ruptura de ligamente încrucișate.
  • După a treia înfrângere consecutivă a sezonului, Tottenham joacă etapa următoare pe terenul campioanei en-titre Manchester City, în timp ce Aston Villa are meci în Conference League cu Legia Varșovia, înainte să se deplaseze duminica viitoare la Bournemouth pentru meciul de Premier League, competiție în care se află acum la doar două puncte de liderul Arsenal.
Tottenham Hotspur - Aston Villa 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Tottenham Hotspur - Aston Villa: Jacob Ramsey, primele minute pentru Aston Villa după 57 de zile

Statisticile meciului Tottenham Hotspur - Aston Villa 1-2