Liga Națiunilor, Grupa A, 04 iunie 2022, ora 19:00, Budapest
Anglia

Dominik Szoboszlai 66 (pen)

Ungaria 1-0 Anglia. Prima victorie a maghiarilor în fața Angliei după 60 de ani

Ungaria a câștigat cu 1-0 meciul cu Anglia din prima etapă a Ligii Națiunilor

Ungaria - Anglia, scor 1-0. Cronica meciului din Liga Națiunilor decis de un gol marcat de Dominik Szoboszlai din penalty

David Petre, 5 iunie 2022

Ungaria a înregistrat prima victorie în fața Angliei după 60 de ani, impunându-se grație unui gol marcat de Dominik Szoboszlai din penalty într-un meci disputat cu 30.000 de copii în tribune, soluția de compromis permisă de UEFA în cazul unei suspendări pentru publicul de rând.

Vicecampioană europeană și una din echipele considerate cu șanse bune la câștigarea titlului mondial în Qatar, Anglia a oferit o replică timidă în fața formației bine montate a gazdelor care își confirmă parcursul bun de la EURO. Va fi greu pentru britanici să găsească elemente pozitive în acest joc, pornind de la decizia selecționerului Gareth Southgate de a folosi un sistem de trei fundași centrali în care Maguire a jucat în stânga, pe aceeași parte cu James Justin, doi jucători de picior drept pe care maghiarii i-au blocat lesne la inițierea fazei ofensive.

Cu puține mingi utile pentru trio-ul ofensiv Mount – Kane – Bowen, Anglia a avut un singur șut pe poartă într-o primă repriză în care cel mai bun om al său a fost portarul Pickford, cu două bune intervenții la ocaziile lui Szoboszlai și Nagy și norocos la o minge lobată de Szalai de la centrul terenului care nu a prins spațiul porții.

Intrat la pauză în locul lui Justin, Bukayo Saka și-a trecut în cont o primă ocazie importantă pentru Anglia la un șut din unghi la colțul scurt, însă Ungaria a primit ușor un penalty după un duel între Rice James și Zsolt Nagy, iar Szoboszlai a deschis scorul pentru gazde în minutul 66.

Abia la 1-0 au apărut și englezii cu mai multă consistență în careul advers pe fondul pasului înapoi făcut de maghiari, însă până la final cea mai mare ocazie a aparținut tot gazdelor prin Schafer care a reluat peste poarta goală o minge respinsă cu greu în față de Pickford la un șut al lui Sallai.

2

Ultima victorie a Ungariei în fața Angliei fusese la Mondialul din Chile. Curiozități statistice ale meciului Ungaria - Anglia 1-0

• Ultima victorie a Ungariei în fața Angliei până la acest meci s-a înregistrat la Campionatul Mondial din Chile, pe 31 mai 1962.
  • Excluzând loviturile de departajare, aceasta a fost prima înfrângere pentru Anglia în ultimele 23 de meciuri.
  • Ungaria a pierdut doar unul din ultimele 10 meciuri jucate în Liga Națiunilor (6 victorii, 3 remize) și a terminat fără gol primit șase dintre ele.