Bundesliga, 18 decembrie 2020, ora 21:30
Borussia Dortmund
Taiwo Awoniyi 57
Marvin Friedrich 78

Youssoufa Moukoko 60

Union Berlin – Borussia Dortmund 2-1. Moukoko, cel mai tânăr marcator din istoria Bundesligii

Borussia Dortmund a pierdut la Union Berlin un meci în care Youssoufa Moukoko a marcat primul său gol în Bundesliga.

18 decembrie 2020

La 16 ani și 28 de zile Youssoufa Moukoko a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Bundesligii, însă golul său nu i-a folosit la nimic Borussiei Dortmund care s-a întors fără puncte de la Berlin din meciul cu Union. Se spune că schimbarea antrenorului poate provoca un șoc la echipă și poate că a fost cazul meciului din etapa anterioară câștigat de BVB la Bremen, însă Edin Terzic a moștenit de la Lucien Favre problemele de poziționare defensivă la fazele fixe, iar berlinezii au profitat de această slăbiciune pentru a marca de două ori după lovituri de colț și a face astfel inutilă posesia net superioară a adversarului.

Pentru Dortmund a fost ultimul meci de campionat al anului, iar Terzic are timp să facă reglajele necesare înainte de următorul joc cu Wolfsburg pe 3 ianuarie când ar putea reveni și Haaland. În lipsa norvegianului, Dortmund a contat doar pe sclipiri individuale episodice, iar după meciuri bune ale lui Jadon Sancho sau Giovanni Reyna a venit rândul tânărului Youssoufa Moukoko să fie protagonist.

Tânărul camerunez a avut cea mai mare ocazie a primei reprize lovind bara cu un șut puternic după o minge filtrată de Reus, însă galben-negrii au avut nevoie de explozia sa pentru a căuta golul egalizator după ce apărarea s-a mișcat lent la o lovitură de colț în minutul 57 și Awoniyi a marcat cu capul din apropiere. Moukoko a răspuns prompt, a marcat primul său gol în Bundesliga doar trei minute mai târziu, a mai avut două alte bune ocazii și ar fi putut primi și un penalty, însă în cele din urmă eforturile sale la finalizare au fost subminate încă o dată de apărare în minutul 78, la un nou corner venit împotriva cursului jocului la care Marvin Friedrich a sărit singur la cap și a făcut 2-1.

A fost golul care a oferit berlinezilor prima victorie după patru meciuri dar care îi aduce până pe locul 5 al clasamentului, la un singur punct în spatele lui Dortmund.

Union Berlin - Borussia Dortmund 2-1, fișa tehnică