Hugo Duro Perales 90+6

Luis Suárez 35
Antoine Griezmann 58
Šime Vrsaljko 60

Valencia – Atletico Madrid 3-3. Dubla lui Hugo Duro din prelungiri salvează un punct pentru Lilieci

Hugo Duro, dublă pentru Valencia în 3-3 cu Atletico Madrid

Cronica meciului Valencia - Atletico Madrid, scor 3-3, din care gazdele au obținut un punct deși scorul era 1-3 la intrarea în prelungiri.

David Petre, 8 noiembrie 2021

După o cursă începută în propria jumătate de teren, Antoine Griezmann a marcat cu o execuție fabuloasă al cincilea său gol de la revenirea la Atletico Madrid, însă campioana Spaniei a irosit un avantaj de două goluri și a obținut doar o remiză la Valencia după ce conducea cu 3-1 la intrarea în cele șapte minute de prelungiri indicate de la margine.

Atletico a condus la două goluri distanță încă din minutul 61, în ciuda autogolului produs la scorul de 0-1 de Stefan Savic care nu s-a putut feri de mingea respinsă de propriul portar. Luis Suarez deschisese scorul în prima repriză, iar șutul fabulos în vinclu al lui Griezmann a readus în avantaj campioana en-titre în minutul 57, înainte ca Vrsalijko, intrat după o accidentare aparent gravă a lui Trippier, să marcheze și el dintr-o fază confuză, golul său fiind confirmat de VAR după ce nu fusese admis în prima instanță de arbitrul întâlnirii pe motiv de henț.

A părut suficient pentru ca Atletico să obțină victoria care ar fi dus-o pe locul 2 în clasamentul La Liga, însă într-un moment de maximă inspirație tehnicianul gazdelor l-a trimis pe teren în minutul 85 pe Hugo Duro, care avea să marcheze în prelungiri ambele goluri ale revenirii spectaculoase a Valenciei, primind pe bună dreptate și distincția “jucătorul meciului” în ciuda timpului scurt petrecut pe teren.

Valencia - Atletico Madrid 3-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Valencia - Atletico Madrid: Correa - Suarez - Griezmann, trio-ul de atac al lui Atletico la Valencia