Premier League, 27 decembrie 2020, ora 21:15
11
Tottenham Hotspur

Romain Saïss 86

Tanguy NDombèlé 1

Wolves – Tottenham 1-1. Echipa lui Mourinho pierde puncte într-un meci în care a marcat în primul minut

Wolverhampton - Tottenham Hotspur, scor 1-1, Premier League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

28 decembrie 2020

După ce a dat rezultate în startul sezonului și a dus-o pe Tottenham în vârful clasamentului Premier League, tactica lui Mourinho începe să pălească. Londonezii s-au încadrat în scenariul preferat al tehnicianului portughez marcând în chiar primul minut al meciului cu Wolverhampton, însă retragerea lor deliberată nu a produs decât o remiză contra unui adversar care încă își caută identitatea după pierderea lui Raul Jimenez. Spurs au tras ultimul șut pe poartă în minutul 21, iar apatia lor a fost taxată spre final de un gol meritat al gazdelor marcat de Romain Saiss, care face ca Tottenham să fi pierdut cele mai multe puncte după minutul 80 în acest sezon decât orice altă echipă din Premier League.

Ndombele a marcat în secunda 57 cu un șut din marginea careului la care Rui Patricio a avut o reacție tardivă, iar jocul părea să curgă liniștit în favoarea londonezilor care au mai ratat două bune ocazii prin Reguillon. Cea din minutul 21 avea să fie însă și ultima lor șansă de gol, spre nemulțumirea lui Mourinho care la finalul jocului a spus că nu el a cerut echipei să se retragă. “Să ne apărăm jos nu a fost intenția mea. Băieții știu ce le-am cerut la pauză, iar dacă nu au putut mai mult este doar pentru că nu au putut mai mult. Suntem frustrați de rezultat, am controlat meciul, dar am avut la dispoziție 89 de minute să mai marcăm și nu am făcut-o”, a spus portughezul.

Cu Jonny Otto și Willy Boly în tribună alături de Raul Jimenez, cu Matt Doherty acum la Spurs și cu Diogo Jota la Liverpool, Wolverhampton a fost lipsită de jumătate din echipa cu care Nuno Espirito Santo a făcut performanță în ultimii doi ani, totuși a găsit în Spurs un adversar comod contra căruia să experimenteze. A avut probleme în ultima treime, așa cum s-a întâmplat în toate cele cinci meciuri de la accidentarea lui Jimenez din care a câștigat doar unu, însă insistența în fața unei echipe apatice a londonezilor i-a adus golul egalizator marcat de Saiss cu capul dintr-o lovitură de colț.

Curiozități statistice ale meciului Wolverhampton – Tottenham 1-1:

• De la începutul sezonului 2018-2019, doar Liverpool (45) și Manchester United (44) au câștigat mai multe puncte decât Wolverhampton (40) în meciurile în care au fost conduse.
  • De la meciul cu West Brom în care a avut 18 șuturi în repriza a doua, Tottenham a expediat doar 22 de șuturi în reprizele secunde ale următoarelor șapte meciuri de Premier League.
  • Tottenham a marcat pentru a 11-a oară în primul minut al unui meci de Premier League. Doar Chelsea (12) are mai multe reușite în primele 60 de secunde.
  • Wolverhampon a aliniat șapte jucători portughezi în primul unsprezece (Patricio, Nelson Semedo, Neto, Joao Moutinho, Silva, Podence și Ruben Neves), cel mai mare număr de jucători din afara Angliei în garnitura de start a unui meci de Premier League. Tot șapte străini aliniaseră Fulham contra lui Middlesbrough în 2003 și Newcastle contra lui Liverpool în același an, în ambele cazuri fiind vorba de jucători francezi.

Wolverhampton - Tottenham Hotspur 1-1, fișa tehnică