Champions League, 14 septembrie 2021, ora 19:45, Bern
Manchester United

Moumi Ngamaleu 66
Jordan Siebatcheu 90+5

Cristiano Ronaldo 13

Young Boys – Manchester United 2-1. Lingard face cadou elvețienilor o victorie de prestigiu

Young Boys a câștigat meciul cu Manchester United, scor 2-1, după o pasă greșită a lui Jesse Lingard spre propriul portar în prelungiri.

Siebatcheu a marcat în prelungiri golul victoriei lui Young Boys Berna în fața lui Manchester United
David Petre, 15 septembrie 2021

Deși a evoluat în inferioritate numerică timp de 55 de minute se părea că Manchester United se va întoarce cu un punct de la Berna din primul meci al grupelor Champions League, însă o gravă eroare a lui Jesse Lingard a oferit campioanei Elveției o victorie de prestigiu, adusă de Jordy Siebatcheu în cel de-al cincilea minut al prelungirilor.

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol al acestei ediții în minutul 13 după o formidabilă pasă cu exteriorul a compatriotului Bruno Fernandes, însă meciul a luat o turnură diferită după ce Wan-Bissaka a văzut direct cartonașul roșu după o intrare violentă pe glezna lui Christopher Martins. În inferioritate numerică United nu a mai reușit niciun șut spre poartă și a încercat să își apere avantajul cu Varane pe teren din startul părții secunde, însă temerara echipă elvețiană a fost răsplătită cu un gol egalizator marcat de Moumi Ngamaleu în minutul 66.

Cristiano Ronaldo a solicitat un penalty în debutul reprizei secunde după un duel cu Mohamed Camara, însă rămas izolat în ofensivă a fost schimbat cu Lingard în minutul 62, când și Matic i-a luat locul lui Bruno Fernandes pentru mai multă stabilitate defensivă. În cele din urmă a fost o strategie falimentară fiindcă tocmai Lingard a fost protagonistul finalului de meci, cu o neglijentă pasă spre propriul portar care i-a oferit lui Siebatcheu o finalizare ușoară pentru 2-1.

Young Boys - Manchester United 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Young Boys - Manchester United: Cristiano Ronaldo, titular în primul meci de Champions League de la revenirea lui ManUnited

Nou record pentru Cristiano Ronaldo în Champions League

• Cristiano Ronaldo l-a egalat pe Iker Casillas în fruntea topului jucătorilor cu cele mai multe meciuri jucate în UEFA Champions League, câte 177. Dintre jucătorii în activitate următorul pe listă este Lionel Messi (149), care mai are nevoie de două meciuri pentru a-l egala pe Xavi pe locul 3 al acestei ierarhii.
  • Cristiano Ronaldo a pus o distanță de 15 goluri față de Lionel Messi în topul marcatorilor all-time din Champions League, reușind în acest meci golul său cu numărul 135. Robert Lewandowski (75) și Karim Benzema ocupă locurile 3 și 4 în acest top.
  • În afară de golul marcat în minutul 13, Manchester United a mai avut un singur șut la poartă în acest meci, expediat tot de Cristiano Ronaldo în minutul 25. Din acest punct de vedere este cel mai slab meci al formației engleze în cele 138 de meciuri de Champions League de când OPTA înregistrează statistici, de la începutul sezonului 2003-2004.
  • Este doar a doua oară în istoria participărilor lui ManUnited în Champions League când pierde primul meci din faza grupelor, după un 1-2 cu PSV Eindhoven în sezonul 2015-2016 sub comanda lui Louis van Gaal.