Premier League, 18 ianuarie 2021, ora 22:00
Newcastle United

Pierre-Emerick Aubameyang 50
Bukayo Saka 60
Pierre-Emerick Aubameyang 77

Arsenal – Newcastle 3-0. Dubla lui Aubameyang o ajută pe Arsenal să revină în prima parte a clasamentului

Arsenal - Newcastle United, scor 3-0, Premier League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Aubameyang a reușit o dublă în meciurl Arsenal - Newcastle 3-0
19 ianuarie 2021

Criticat pe drept după înfrângerea cu Sheffield United, Steve Bruce a încercat să surprindă în deplasarea la Arsenal cu un prim unsprezece ofensiv, însă tot ce a putut face Newcastle a fost să își blocheze adversarul timp de o repriză. Aubameyang a ratat două bune ocazii pentru Tunari, însă primele 45 de minute s-au încheiat cu un sigur șut pe poartă și cu impresia că Newcastle ar putea scoate un egal.

Lucrurile s-au schimbat însă rapid după pauză. Pe contraatac Aubameyang a plecat de la centrul terenului la o minge lungă a lui Thomas Partey, a profitat de marcajul larg al Krafth și a deschis scorul în minutul 50 cu un șut fără speranțe pentru Darlow, iar după ce Newcastle a ratat la scurt timp prin Andy Carroll ocazia egalării, jocul a decurs într-o singură direcție. Saka a făcut 2-0 după o acțiune a lui Smith-Rowe la o nouă mostră de apărare naivă a formației vizitatoare, iar Aubameyang a reușit dubla cu un sfert de oră înainte de final, după ce marcase un singur gol în precedentele nouă meciuri de Premier League.

S-a terminat 3-0, iar după patru victorii în ultimele cinci partide Arsenal urcă în prima parte a clasamentului din Anglia, în timp ce Newcastle începe să simtă fierbințeala din partea de jos a clasamentului, chiar dacă încă are 7 puncte peste Fulham, ocupanta primului loc retrogradabil.

Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Newcastle United 3-0

• Arsenal a înregistrat cinci meciuri consecutive fără gol primit în toate competițiile pentru prima oară din februarie 2009.
  • Newcastle este fără victorie în ultimele șapte meciuri de Premier League, cea mai lungă serie din octombrie 2018.
  • Steve Bruce a operat opt modificări în unsprezecele de start al lui Newcastle față de meciul din etapa anterioară cu Sheffield United.
  • Pierre-Emerick Aubameyang a jucat meciul său cu numărul 400 în fotbalul european (Arsenal 102, Borussia Dortmund 144, St Etienne 87, Monaco 19, Lille 14, Dijon 34).
  • Doar Nicolas Anelka (30), Cesc Fabregas (28) și Theo Walcott (12) au fost implicați în mai multe goluri pentru Arsenal înaintea împlinirii vârstei de 18 ani decât Bukayo Saka (5 goluri, 6 assisturi).