Premier League, 01 aprilie 2018, ora 15:30
ArsenalArsenal
30
Stoke CityStoke City

Arsenal – Stoke City 3-0. Victorie conturată în ultimul sfert de oră pentru londonezi

Arsenal - Stoke City 3-0

Arsenal s-a impus cu scorul de 3-0 în meciul de Premier League disputat pe teren propriu împotriva lui Stoke City, prin două goluri marcate de Aubameyang şi o reuşită a lui Lacazette

Răzvan, 1 ianuarie 1970

După patru eşecuri consecutive în toate competiţiile, Arsenal şi-a câştigat ultimele trei meciuri înainte de pauza prilejuită de partidele echipelor naţionale, astfel că oamenii lui Arsene Wenger au sperat să poată continua seria rezultatelor pozitive în duelul de Premier League disputat sâmbătă după amiază pe teren propriul contra celor de la Stoke City. Iar statistica le oferea motive de încredere „Tunarilor”, care au reuşit să se impună în precedentele 15 meciuri jucate pe propria arenă în toate competiţiile cu Stoke City, un şir care se întinde până în august 1981, atunci dată când Stoke s-a impus cu 1-0 pe Highbury, graţie unui gol marcat de Lee Chapman.

Deşi Stoke a câştigat pe teren propriu partida din turul campionatului, scor 1-0, seria de 12 victorii la rând înregistrate acasă de Arsenal împotriva lui Stoke reprezintă cea mai lungă din istoria formaţiei londoneze, iar oamenii lui Arsene Wenger au de asemenea cel mai mare procentaj al punctelor adunate în faţa propriilor fani de-a lungul actualului sezon (72.9% sau 35/48).

Şapte modificări efectuate de Arsene Wenger faţă de ultimul meci de campionat, un aspect care ilustrează faptul că tehnicianul francez se concentrează mai degrabă pe parcursul din UEFA Europa League, care poate oferi lui Arsenal şansa de a evolua în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Vestea bună a fost reprezentată de revenirea lui Jack Wilshere, după ce mijlocaşul englez a fost nevoit să lipsească de la meciurile echipei naţionale, ca urmare a unei accidentări la genunchi. Alături de Jack Wilshere, Mesut Ozil şi Danny Welbeck s-au aflat în sprijinul atacantului Pierre-Emerick Aubameyang, cu Alexandre Lacazette rămas iniţial pe banca de rezerve. Mohamed Elneny şi Aaron Ramsey au evoluat la închidere, în timp ce compartimentul defensiv a fost format din Hector Bellerin, Shkodran Mustafi, Calum Chambers, respectiv Nacho Monreal.

De partea cealaltă, antrenorul Paul Lambert nu s-a putut baza Charlie Adam, suspendat şi indisponibil la fel precum Eric Choupo-Moting şi Lee Grant, cei din urmă fiind accidentaţi. Jack Butland a evoluat în poartă, cu o linie de apărare formată din patru oameni, Erik Pieters, Bruno Martins Indi, Ryan Shawcross şi Glen Johnson. Badou Ndiaye, respectiv Joe Allen au fost responsabili de sarcinile pe plan defensiv la mijloc, în timp ce tridentul Ramadan Sobhi, Xherdan Shaqiri şi Moritz Bauer s-a aflat în sprijinul vârfului Mame Biram Diouf.

Arsenal – Stoke City, meci decis în repriza a doua

Puţine emoţii de-a lungul primelor 45 de minute ale confruntării de pe Emirates Stadium din capitala Angliei, cu un început mai bun pentru oaspeţi, capabili să păstreze posesia balonului în primul sfert de oră şi în două rânduri să pună în dificultate poarta apărată de David Ospina, înlocuitorul lui Petr Cech, accidentat. Treptat, Arsenal a preluat iniţiativa jocului, obligându-şi adversarul să ocupe poziţii defensive în propria jumătate de teren, însă „Tunarii” nu au reuşit să deschidă cu adevărat apărarea lui Stoke în prima repriză. Cea mai mare şansă de gol a lui Arsenal i-a aparţinut lui Aaron Ramsey, a cărui reluare după o centrare a lui Hector Bellerin a părut să îl învingă pe portarul Jack Butland, însă în cele din urmă balonul a lovit bara transversală.

Arsenal a revenit pe teren de la cabine mai agresivă şi a reuşit să creeze mult mai multe probleme adversarului său încă din start, cu două bune şanse de a deschide scorul în primele 30 de minute. Presiunea gazdelor s-a concretizat în cele din urmă în ultimul sfert de oră, când Pierre-Emerick Aubameyang şi-a trecut în cont o dublă prin care a asigurat victoria lui Arsenal: fostul atacant al celor de la Borussia Dortmund l-a învins pe Butland prima dată dintr-un penalty obţinut de Mesut Ozil, ajungând astfel la golul său cu numărul patru în şase apariţii pentru gruparea londoneză, o statistică îmbunătăţită în minutul 86, ca urmare a unui corner executat de Mesut Ozil. Scorul final a fost stabilit dintr-un nou penalty, executat de această dată de Alexandre Lacazette, intrat pe teren în minutul 61 în locul lui Danny Welbeck. Atacantul francez a dus scorul la 3-0 şi a completat astfel o repriza a doua mult mai bună pentru oamenii lui Arsene Wenger.

Ce urmează pentru Arsenal şi Stoke City?

Victoria de pe Emirates Stadium nu ajută totuşi foarte mult pe Arsenal, care rămâne la zece puncte distanţă de Tottenham în clasamentul Premier League şi va trebui astfel să îşi îndrepte atenţia mai ales pe câştigarea trofeului UEFA Europa League, ceea ce ar garanta prezenţa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Arsenal va înfrunta pe CSKA Moscova în semifinalele competiţiei, manşa tur urmând a avea loc joi seara, în capitala Angliei. „Tunarii” vor continua apoi seria partidelor pe propria arena prin duelul de campionat programat a se disputa cu Southampton.

De partea cealaltă, Stoke City continuă momentul negativ şi ajunge la al treilea eşec consecutiv în Premier League, iar oamenii lui Paul Lambert vor avea nevoie de evoluţii mult mai solide, în special din punct de vedere defensiv, pentru a putea spera să evite retrogradarea în ultima parte a stagiunii. Tottenham, West Ham United şi Burnley vor fi viitorii adversari pentru Stoke City, ultimele două partide urmând a avea o importanţă crucială în ceea ce priveşte menţinerea în prima ligă.

Arsenal - Stoke City 3-0, fișa tehnică