Premier League, 15 decembrie 2021, ora 22:00
Gabriel Martinelli 48
Emile Smith Rowe 87

Arsenal – West Ham United 2-0. Tunarii urcă pe locul 4 în Premier League

Smith Rowe a marcat un gol în meciul Arsenal - West Ham 2-0

Cronica meciului Arsenal - West Ham United, scor 2-0, decisă de golurile jucătorilor U-21 Martinelli și Smith Rowe. Oaspeții au terminat meciul în 10.

David Petre, 16 decembrie 2021

Cu același unsprezece de start pentru al treilea meci consecutiv și cu banderola de căpitan pe brațul lui Lacazette în condițiile în care Aubameyang nu a fost încă reprimit în lot, Arsenal a obținut o importantă victorie împotriva lui West Ham United și a preluat de la aceasta locul 4 al clasamentului pentru cel puțin o zi.

Gabriel Martinelli a deschis scorul în minutul 48 după o primă repriză albă în care Arsenal a avut ocaziile mai clare, însă momentul decisiv al partidei s-a produs cu 20 de minute înainte de final când Vladimir Coufal a văzut al doilea cartonaș galben după o fază controversată în care a avut un contact cu Lacazette în propria suprafață de pedeapsă, după ce atinsese însă și balonul. Fabianski a apărat penalty-ul executat de același Lacazette, însă în inferioritate numerică West Ham nu a avut forța să revină ci a mai primit un gol în minutul 87 după un excelent contraatac finalizat de Emile Smith Rowe dintr-o excelentă minge a lui Bukayo Saka.

Pentru Arsenal a fost a șaptea victorie în nouă meciuri jucate pe teren propriu în actualul sezon, în timp ce West Ham rămâne cu o singură victorie în ultimele șase meciuri și iese după ceva timp din zona locurilor de Champions League.

Arsenal - West Ham United 2-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - West Ham United: Același unsprezece de start la Arsenal pentru al treilea meci la rând

71

Arsenal, cele mai multe goluri marcate de jucători U-21. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - West Ham United 2-0

• 10 din cele 23 de goluri ale lui Arsenal în actualul sezon de Premier League au fost marcate de jucători U-21 (Smith Rowe 6, Martinelli 2, Saka 2), mai multe decât la orice altă echipă din campionat.