3
  • West Ham United
    West Ham
    1

Arsenal – West Ham United 3-1. Tunarii obțin cu șansă prima victorie sub conducerea lui Unai Emery

David Petre
25 august 2018

Arsenal a câștigat cu 3-1 derby-ul londez cu West Ham United, la capătul unui meci spectaculos cu o mulțime de ocazii la ambele porți.

Fabiański

După două înfrângeri în primele două etape ale sezonului orice amănunt din tabăra lui Arsenal poate căpăta aura unei mici drame. A fost și cazul absenței lui Mesut Ozil din primul unsprezece al jocului cu West Ham, pusă de unii pe seama unui conflict cu antrenorul Unai Emery la unul din antrenamente, de alții pe seama unei probleme medicale. Cert este că neamțul a lipsit de pe foaia de joc, locul său în primul unsprezece a fost luat de Aaron Ramsey, iar galezul a fost fundamental în prima victorie stagională a lui Arsenal, limpezind în multe momente jocul cu pase de calitate și văzându-și el însuși anulat pentru ofsaid un gol care putea facilita misiunea Tunarilor. Nu a fost însă un meci liniștit pentru trupa lui Emery, care a trebuit să revină de la 0-1, a intrat în avantaj printr-un autogol al lui Issa Diop și a avut mari probleme în a bloca rapidele contraatacuri ale celor de la West Ham, lucru deja văzut și în precedentele două jocuri de campionat și care arată că pe Emirates mai este mult de muncă, mai ales pe faza defensivă.

De partea cealaltă West Ham este ultima echipă rămasă fără punct în Premier League după primele trei etape, și totuși tehnicianul Manuel Pellegrini s-a arătat la final “supărat din cauza rezultatului dar foarte mulțumit de jocul nostru”. Este pentru a treia oară în ultima decadă când Ciocănarii încep sezonul cu trei înfrângeri consecutive după ce acest lucru se întâmplase doar de două ori între 1920 și 2010, totuși evoluția lor pe Emirates a fost într-adevăr apreciabilă. Impulsionată de la construcție Felipe Anderson și avându-l pe incisivul Arnautovic în atac West Ham a fost într-un uriaș progres față de meciul din prima etapă cu Liverpool, a ratat o mulțumite de ocazii și doar neșansa a făcut să încheie jocul cu un dezanvataj de două goluri.

La câteva secunde după un gol corect anulat lui Ramsey, West Ham a deschis balul marilor ratări printr-un șut expediat în plasa laterală de Arnautovic pe un pas greșit la ofsaid al apărării lui Arsenal, apoi austriacul avea să deschidă scorul cu un superb șut din afara careului în minutul 25 după o bună colaborare cu Anderson. Tunarii aveau să egaleze rapid prin Nacho Monreal după o urcare a lui Bellerin în partea dreaptă, însă marile situații ale finalului reprizei au aparținut tot oaspeților la două șuturi bune ale lui Anderson, un gol anulat lui Arnautovic plecat de la limita ofsaidului și o mare situație a lui Snorgras scăpat singur cu Cech.

Un joc deschis în partea secundă cu multe ocazii și intervenții de mare calitate ale ambilor goalkeeperi putea curge în oricare direcție, însă diferența a făcut-o un detaliu din minutul 70, când mingea centrată de Aubameyang l-a lovit în pulpă pe Issa Diop și s-a scurs în poarta lui Fabianski. A fost pentru prima oară în acest sezon când Arsenal s-a aflat la conducerea unui meci, însă trupa lui Emery a avut dificultăți în a-și conserva avantajul. Meciul a continuat după aceleași coordonate, cu bune ocazii la ambele porți și o mare situație de egalare pentru West Ham în minutul 85 prin noul intrat Lucas Perez, totuși Arsenal avea să risipească în prelungiri emoțiile după un gol simplu al lui Welbeck, găsit singur în fața porții de o minge trimisă din dreapta de Bellerin după o eroare a lui Diop.