Leon Bailey 7
Lucas Digne 11
Jacob Ramsey 49
Jacob Ramsey 45 (a)

Aston Villa – Manchester United 3-1. Victorie pentru Unai Emery la revenirea ca antrenor în Premier League

Aston Villa - Manchester United, scor 3-1, prima victorie pe teren propriu a lui Aston Villa în fața lui ManUnited în Premier League după 27 de ani!

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
06 noiembrie 2022
Jacob Ramsey a fost implicat în toate cele 4 goluri ale meciului Aston Villa - Manchester United, scor final 3-1

La debutul pe banca lui Aston Villa, Unai Emery a avut parte de condiții favorabile. Manchester United a venit pe Villa Park fără trei din obișnuiții titulari din compartimentul ofensiv (Sancho, Anthony și mai ales Bruno Fernandes), iar Ten Hag a preferat să păstreze sistemul cu Eriksen lângă Casemiro și l-a titularizat pe Donny van de Beek, omul care mai prinsese o singură dată unsprezecele de start în acest sezon și nici atunci cu mari realizări, în meciul de la mijlocul săptămânii cu Real Sociedad. Cu plombe în garnitura de start United nu a avut fluiditatea obișnuită în jocul de pase, iar atunci când și-a creat ocazii s-a lovit de intervențiile lui Emiliano Martinez, probabil titularul Argentinei la Campionatul Mondial 2022, care nu a putut fi învins decât printr-o deviere circumstanțială a unuia dintre coechipieri.

Evoluția scorului a jucat și ea un rol favorabil gazdelor. Până să se dezmeticească United și să încerce să creeze ceva scorul era deja 2-0, după ce Bailey a concretizat în minutul 7 prima fază importantă a partidei iar Lucas Digne a transformat la scurt timp o lovitură liberă dintr-o poziție ușor laterală. Un avantaj de două goluri după mai puțin de un sfert de oră a oferit echipei din Birmingham liniște în joc, element esențial pentru o echipă inconstantă, cu rezultate contrastante (0-3, 4-0 și 0-4 în ultimele trei partide).

Abia la 2-0 a intrat și United în meci, însă fără Bruno și cu Alejandro Garnacho la debutul ca titular în Premier League, exprimarea a fost greoaie. Două intervenții ale lui Martinez în faze consecutive la ocaziile lui Garnacho și lovitura de cap a căpitanului Cristiano Ronaldo au menținut poarta neatinsă și probabil că ar fi rămas așa până la pauză dacă nu ar fi devierea lui Jacob Ramsey la un șut al lui Shaw în minutele de final.

Putea fi platforma de relansare a lui United în acest joc iar echipa lui Erik ten Hag a pornit vijelios partea secundă în căutarea egalării, însă golul a venit repede împotriva sa. L-a marcat în minutul 49 Ramsey, cel care fusese implicat în toate celelalte goluri precedente, oferind assistul pentru 1-0, obținând lovitura liberă din care s-a marcat golul doi și apoi cu devierea decisivă de la scorul pauzei.

La 3-1 meciul s-a tensionat. VAR-ul a cercetat un posibil cartonaș roșu după un duel aprins între Tyrone Mings și Cristiano Ronaldo iar centralul a mai trecut cu vederea alte câteva intervenții dincolo de limita regulamentului. Deciziile au părut favorabile echipei lui Ten Hag însă aceasta nu a reușit să profite și să își concretizeze posesia superioară care ajunsese spre 85% la jumătatea reprizei secunde. United a avut un singur șut pe poartă în partea a doua și nu a putut evita înfrângerea, astfel că a pus punct seriei de 9 meciuri cu rezultate favorabile ce începuse după derby-ul local cu City și a ratat ocazia să micșoreze distanța față de top 4.

Pentru Aston Villa este prima victorie pe teren propriu în fața lui ManUnited în Premier League din 1995, un start cum nu se poate mai bun pentru Unai Emery pe banca tehnică a echipei din Birmingham. United nu are însă mult de așteptat pentru a-și lua revanșa, cele două echipe urmând să se întâlnească din nou în chiar următorul meci, de această dată la Manchester, într-un duel din Cupa Ligii Angliei.

Aston Villa - Manchester United 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Aston Villa - Manchester United: Morgan Sanson, debut stagional la Aston Villa

Statisticile meciului Aston Villa - Manchester United 3-1