0
  • Napoli
    Napoli
    1

Atalanta – Napoli 0-1. Dries Mertens, decisiv pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia

21 ianuarie 2018

Un gol marcat de Dries Mertens a adus victoria pentru Napoli în meciul cu Atalanta disputat pe stadionul Atleti Azzurri d'Italia din Bergamo

Reina

Etapa a-21-a din campionatul Italiei a debutat dumincă la prânz, prin confruntarea de pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia din Bergamo, unde liderul Napoli se aştepta să aibă parte de un duel extrem de dificil cu Atalanta, o formaţie care înainte de această etapă pierduse doar două dintre cele zece meciuri disputate pe propria arenă în actuala ediţie de Serie A.

Fără antrenorul Gian Piero Gasperini pe banca tehnică, nevoit să rămână în tribună ca urmare a unei suspendări, Atalanta a început într-un sistem 3-4-1-2, cu Etrit Berisha în poartă, o linie defensivă formată din Rafael Toloi, Mattia Caldara şi Andrea Masiello, un compartiment median alctuit din Hans Hateboer, Bryan Cristante, Remo Freuler, respectiv Leonardo Spinazzola, în timp ce Josip Ilicic s-a aflat în sprijinul lui Andreas Cornelius şi Alejandro Gomez. De partea cealaltă, tehnicianul Maurizio Sarri a fost nevoit să înceapă meciul fără căpitanul Marek Hamsik, nerefăcut în totalitate şi lăsat iniţial pe banca de rezerve. Oaspeţii au evoluat în obişuintul sistem 4-3-3, cu Mario Rui, Kalidou Koulibaly, Raul Albiol şi Elseid Hysaj în defensivă. Piotr Zielinski, Jorginho şi Allan au format linia de mijloc, în timp ce tridentul ofensiv a fost alcătuit din Lorenzo Insigne, Dries Mertens şi Jose Maria Callejon.

Atalanta – Napoli, o primă repriză sub semnul echilibrului

Gruparea din Bergamo, susţinută frenetic de cei 20000 de fani prezenţi la stadion, nu s-a lăsat intimidată de renumele şi statutul de lider al adversarului său şi a început meciul printr-un pressing avansat, care a pus în dificultate pe Napoli. Oamenii lui Maurizio Sarri nu au avut astfel posibilitatea de a exprima jocul rapid de pase graţie căruia s-au impus în nouă din ultimele zece etape disputate pe teren străn, singurul pas fals fiind cel înregistrat pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi din Verona, contra celor de la Chievo.

Gazonul arenei din Bergamo nu a fost nici pe departe unul aflat în condiţii de joc ideale, iar în multe momente a îngreuntat construcţia jocului celor două echipe. A rezultat astfel un duel cu puternice accente fizice, din care Atalanta a părut să fie mai periculoasă de-a lungul primelor 25 de minute, deşi fără a pune cu adevărat în dificultate poarta apărată de Pepe Reina. Presiunea gazdelor s-a concretizat printr-o serie de cornere şi faze fixe, rezolvate însă de defensiva oaspeţilor. Napoli nu a reuşit să aibă de partea sa posesia, iar rarele momente în care Lorenzo Insigne şi Dries Mertens au reuşit să se găsească pe teren, au adus şi singurele ocazii la poarta lui Etrit Berisha. O execuţie din afara careului a lui Lorenzo Insigne, deviată de interveţia unui fundaş, a trecut puţin pe lângă în minutul 35 şi a reprezentat astfel cea mai bună şansă a oamenilor lui Maurizio Sarri de-a lungul a 45 de minute extrem de echilibrate.

Dries Mertens, decisiv pentru Napoli în repriza a doua

Conştientă de necesitatea de a obţine toate cele trei puncte pentru a-şi menţine prima poziţie a clasamentului Serie A, Napoli a ieşit de la cabine cu o abordare mult mai agresivă în jumătatea de teren adversă. Iar aspectul jocului s-a modificat rapid, cu o primă bună şansă de a marca în dreptul oaspeţilor încă din minutul opt al reprizei a doua: centrarea ideală la colţul lung a lui Lorenzo Insigne a fost reluată spre poartă de către Jose Maria Callejon, pierdut din marcaj de Leonardo Spinazzola, însă interveţia excelentă a lui Etrit Berisha a salvat rezultatul, pentru ca apoi Andrea Masiello să respingă balonul din faţa liniei.

Minutul 65 a adus în cele din urmă golul izbăvitor pentru Napoli, înscris de Dries Mertens după o lansare perfectă a lui Jose Maria Callejon, care i-a permis talentatului atacant belgian să finalizeze cu precizie din interiorul careului. Atalanta nu a renunţat la luptă şi a revenit în atac, iar răspunsul grupării din Bergamo a venit în minutul 72, când şutul puternic din afara careului al lui Bryan Cristante a fost respins miraculos de Pepe Reina, care a salvat astfel rezultatul pentru echipa lui Maurizio Sarri.

Ultimele zece minute pe arena Atleti Azzurri d’Italia au adus în prim plan forcing-ul de final al gazdelor, cu o echipa a lui Napoli nevoită să se apere aglomerată în faţa propriului careu, deşi pe contraatac oaspeţii au fost aproape în două rânduri de lovitura decisivă. Liderul campionatului a suferit până în prelungiri, însă defensiva lui Napoli a rezistat în faţa tentativelor disperate ale gazdelor, iar formaţia pregătită de Maurizio Sarri se întoarce acasă cu trei puncte extrem de importante, obţinute pe un stadion unde Juventus şi Lazio nu au reuşit decât un rezultat de egalitate.

Ce urmează pentru Atalanta şi Napoli?

Atalanta suferă cea de-a doua înfrângere consecutivă pe propria arenă în Serie A şi ratează astfel oportunitatea de a urca momentan pe un loc care permite participarea în viitoarea ediţie a cupelor europene. Formaţia antrenată de Gian Piero Gasperini va înfrunta pe Sassuolo în următoatea etapă de campionat, pentru ca apoi să evolueze cu Juventus în manşa tur a semifinalelor Cupei Italiei, competiţie în care Atalanta a eliminat chiar pe Napoli în sferturi.

De partea cealaltă, Napoli îşi păstrează prima poziţie în clasament indiferent de rezultatului meciului dintre Juventus şi Genoa, iar liderul pare a avea un program facil în următoarele două runde de Serie A, urmând a înfrunta pe Bologna, respectiv Benevento, doi adversari care foarte probabil nu vor pune mari probleme lui Napoli.