Atletico – Barcelona 1-3. Messi, ovationat pe Vicente Carderon dupa hattrick

FC Barcelona a invins cu scorul de 3-1 in deplasarea de la Atletico in mansa tur a optimilor de finala ale Copei del Rey 2008-2009 dupa un hattrick al lui Messi.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
7 ianuarie 2009
FootballClub.ro

Probabil ca toti fanii Barcelonei au avut emotii pentru meciul cu Atletico cand au aflat ca Guardiola nu conteaza pe un mare numar de „titulari de drept” printre care Puyol, Marquez, Xavi sau Eto’o. Emotiile s-au dovedit insa nejustificate, Barça reusind o noua evolutie entuziasmanta intr-o partida in care jucatori precum Sylvinho, Busquets, Caceres, Pique sau Bojan au parut ca joaca meci de meci impreuna de sezoane bune.

Sub privirile lui Maradona, venit tocmai din Argentina sa-si vada la lucru principala vedeta de la nationala Albiceleste, Leo Messi a reusit o reprezentatie de mare clasa, a coagulat toata energia blaugrana in jurul sau, a dat trei goluri si a terminat meciul in aplauzele publicului de pe Vicente Valderon, semn ca el insusi si Barcelona sunt de neoprit in acest sezon.

Decarul catalanilor a deschis balul in minutul 13 cand a concretizat cu un sut pe langa Coupet o actiune in doi de toata frumusetea alaturi de colegul sau de banda, Dani Alves, pasa decisiva de geniu pornind din calcaiul fundasului brazilian.

Acelasi Messi a urcat scorul la 2-0 in minutul 58 cand a transformat fara emotii lovitura de la unsprezece metri obtinuta tot de el dupa un fault al lui Heitinga din pozitie de ultim aparator, faza la care olandezul a fost eliminat.

Gazdele au avut o tresarire de orgoliu in minutul 59 cand Forlan a trimis mingea la mica distanta de poarta lui Pinto dupa un contraatac rapid favorizat de o pozitionare gresita a lui Caceres. Nu avea sa fie singura greseala a fundasului uruguayan, acelasi Caceres privind neputincios cum Ujfalusi reia cu capul dupa o lovitura de colt in minutul 69 in poarta lui Pinto pentru 1-2.

Dupa primirea golului, catalanii au preluat controlul jocului dar tot gazdele au fost mai aproape de gol in minutul 79 cand Pinto a avut o interventie de mare portar in fata lui Sim?o. Faza urmatoare a adus insa golul la cealalta poarta: Messi a patruns in stilul sau caracteristic spre centru, a sutat in transversala, mingea a ricosat la Iniesta si centrarea optarului Bar?ei l-a gasit pe acelasi Messi demarcat in careu si argentinianul a inscris in poarta goala dupa ce l-a ridiculizat cu un dribling de mare finete pe Coupet. Cateva minute mai tarziu, cand a fost inlocuit cu Pedrito, Messi avea sa fie aplaudat la scena deschisa de publicul de pe Vicente Calderon, o apreciere plina de fair-play a valorii incontestabile.

Victoria deschide larg drumul catalanilor spre sferturile de finala, returul programat saptamana viitoare pe Camp Nou anuntandu-se o simpla formalitate.

Atletico Madrid – FC Barcelona 1-3 (0-1)
12′ [0 – 1] L. Messi
58′ [0 – 2] L. Messi (penalty kick)
69′ [1 – 2] T. Ujfalusi
80′ [1 – 3] L. Messi

Atletico Madrid: Coupet; Seitaridis, Perea, Heitinga, Pernia; Assuncao (Banega 61′); Maxi Rodriguez, Maniche (Miguel de las Cuevas 78′), Simao; Sinama Pongolle (Ujfalusi 61′), Forlan.

FC Barcelona: Pinto; Dani Alves, Caceres, Pique, Sylvinho; Keita, Yaya Toure, Busquets; Messi (Pedro 81′), Bojan, Iniesta.