La Liga, 18 septembrie 2021, ora 17:15, Madrid
Atletico Madrid
00
Athletic Bilbao

Atletico Madrid – Athletic Bilbao 0-0. Trei remize la rând pentru campioana Spaniei pe teren propriu

Duel aprig în Atletico Madrid și Athletic Bilbao

Atletico Madrid și Athletic Bilbao au remizat fără goluri într-un meci în care Joao Felix a fost eliminat la 18 minute de la intrarea pe teren.

David Petre, 19 septembrie 2021

Cholo Simeone este încă în căutarea formulei ofensive care să o descătușeze pe Atletico Madrid, însă pentru moment este mai multă tensiune decât fotbal de calitate în meciurile sale. După două remize cu Villarreal și FC Porto în care hazardul a intervenit din plin pentru a păstra câte un punct pe Metropolitano, campioana en-titre a Spaniei a bifat al treilea meci la rând pe teren propriu fără victorie, fiind blocată de această dată de Athletic Bilbao, și ea una din echipele neînvinse din La Liga.

Cholo a încercat de această dată cu Griezmann și Angel Correa în atac, însă Atletico nu a pus probleme decât în startul de joc grație ritmului său alert, până când oamenii lui Marcelino au învățat cum să absoarbă presiunea gazdelor. Nici cele patru schimbări operate în primul sfert din partea secundă nu au adus o îmbunătățire vizibilă, mai ales în condițiile în care unul din noii intrați nici nu avea să petreacă prea mult timp pe teren. Trecuseră doar 18 minute de când Joao Felix îi luase locul lui Angel Correa când arbitrul Gil Manzano i-a acordat un cartonaș galben pentru un duel cu Vencedor după ce bascul îl faultase în prealabil. Un car de nervi, lusitanul s-a răstit la central făcându-i și grafic semn că e nebun, iar acesta a scos imediat al doilea galben, lăsând echipa campioană în inferioritate pentru ultimele 10 minute.

Într-un final încins, victoria putea fi a lui Atletico după ce Unai Simon a deviat în bară o minge a lui Llorente, dar și a lui Bilbao la marea ratare a lui Villalibre care nu a prins spațiul porții dintr-o poziție ideală. S-a terminat 0-0, până la urmă un rezultat echitabil cu care echipa lui Simeone urcă momentan pe prima treaptă a podiumului iar bascii ajung pe patru, înainte ca ocupantele locurilor 2 și 3 Valencia și Real Madrid să dea piept duminică seară în derby-ul rundei a cincea.

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Atletico Madrid - Athletic Bilbao: Griezmann - Correa în atacul lui Atletico