Champions League, 01 decembrie 2020, ora 22:00
Bayern München

João Félix 26

Thomas Müller 86 (pen)

Atletico – Bayern München 1-1. Madrilenii irosesc o bună șansă de calificare

Un penalty transformat pe final de Muller a lăsat-o pe Atletico Madrid fără premiu la capătul unui meci bun cu Bayern Munchen.

2 decembrie 2020

Atletico a suferit o dată în plus la finalizare, a dat cu piciorul unei șanse uriașe de a-și asigura calificarea în optimile Champions League înainte de ultimul meci din grupă și acum se vede pusă în postura de a nu pierde la Salzburg săptămâna viitoare într-un meci de totul sau nimic pentru ambele echipe. Formația din Madrid a condus cu 1-0 și a avut oportunități uriașe de a-și apropia victoria în fața unui Bayern venit cu garnitura a doua, însă în cele din urmă a plătit pentru unica greșeală comisă, oferind un penalty în minutele de final care ar putea să o coste viitorul european.

Bayern a venit la Madrid fără portarul Neuer și vârful Lewandowski și a lăsat în afara unsprezecelui de start și alte nume grele, iar oamenii lui Simeone au intrat montați să profite de situație. Atletico a fost la cote înalte în prima repriză și a controlat jocul în toate zonele terenului, pornind de la o apărare atentă, continuând cu o construcție meticuloasă în care Carrasco s-a remarcat prin viteză și verticalitate și culminând cu forma specială a lui Joao Felix, cu apariții oportune la finalizare dar și un inspirat servant pentru colegi.

După câteva bune acțiuni în jumătatea nemților, Atletico a deschis scorul în minutul 26 prin Felix, apărut la colțul scurt la o centrare a lui Llorente. Un șut peste poartă al tânărului de 17 ani Musiala a fost singura ocazie a bavarezilor în prima repriză, în schimb madrilenii au fost aproape de golul doi la un șut din poziție favorabilă al lui Llorente (38) și mai ales la transversala lovită de Felix la capătul unei faze de superioritate numerică (58).

Bayern a crescut în joc odată cu intrările lui Gnabry și Muller, cel din urmă reușind să restabilească egalitatea dintr-un penalty dictat în minutul 86 după ce tot el fusese faultat în careu de Felipe, intrat și el în a doua parte ca urmare a accidentării lui Gimenez.

Scorul final de 1-1 pune punct unei serii de 15 victorii consecutive ale lui Bayern în Champions League, dar cu siguranță acest amănunt statistic nu îi va încălzi cu nimic pe madrileni, nevoiți să își apere săptămâna viitoare calificarea la Salzburg.

Atletico Madrid - Bayern München 1-1, fișa tehnică