6
  • Girona
    Girona
    1

Barcelona – Girona 6-1. Hattrick Suarez, dublă Messi și gol Coutinho în sărbătoarea catalană a fotbalului

David Petre
25 februarie 2018

Barcelona a câștigat cu 6-1 meciul cu Girona, în care formația vizitatoare a deschis scorul încă din minutul 2.

Bono

După o serie de evoluții mai puțin reușite ce au culminat cu remiza norocoasă de la Londra, Barcelona și-a regăsit senzațiile bune în campionat în fața unei echipe căreia lipsa grijilor i-a dat curaj și încredere înaintea primei sale vizite pe Camp Nou. Girona avea să primească șase goluri și o lecție folositoare, însă ambițiile sale ofensive au fost gustate din plin de publicul prezent în număr apreciabil la meci, iar jocul a fost de la un capăt la altul o sărbătoare catalană a fotbalului, o demonstrație de tehnică și stil lipsită de înverșunarea ce maschează de multe ori esența fotbalului.

O lecție a fost și pentru echipa lui Valverde, în care Dembele a fost integralist pentru prima oară după transferul de la Dortmund, iar Coutinho a completat o linie de mijloc de la care se așteaptă performanțe înalte în sezoanele următoare. Dembele a început jocul modest, în nota ultimelor apariții sporadice, însă odată cu trecerea minutelor a acumulat tot mai multă încredere, pasele au început să îi meargă, fentele i-au destabilizat pe adversari, a fost la o palmă de primul său gol în tricoul blaugrana și în cele din urmă avea să încheie seara cu un assist perfect. Coutinho a marcat primul său gol în La Liga cu un superb șut din afara careului și a completat astfel o seară de vis pentru atacul Barcelonei în care Suarez cu un hattrick și Messi cu o dublă au fost din nou stelari.

Jocul a început însă prost pentru trupa lui Valverde, care s-a văzut condusă încă din minutul 2 după ce Umtiti nu a intervenit la o minge trimisă de fostul jucător al Barcelonei B Choco Lozano în marginea careului, de unde Portu a marcat spectaculos cu ajutorul barei. A fost însă o bucurie de scurtă durată pentru formația vizitatoare, fiindcă Messi a găsit rapid o pasă decisivă pentru Suarez și scorul devenea 1-1 încă din minutul 4. Girona a revenit în atac și s-a remarcat prin șutul lui Lozano din afara careului, apoi Barça a avut trei mari ocazii prin Dembele, Jordi Alba și Messi, ultimul cu un lob marcă înregistrată peste portarul Bono dar cu mingea respinsă de pe linia porții de fundașul central Espinosa.

Fără gol pe Camp Nou de la lovitura liberă transformată în finalul jocului cu Alavas cu aproape o lună în urmă, Messi avea să semneze o dublă în doar șase minute prin care Barcelona a trecut la conducerea jocului. Girona a reacționat printr-o lovitură de cap a lui Lozano din apropierea punctului de la unsprezece metri și un șut frumos al lui Alex Granell din colțul careului mare, însă repriza avea să se încheie cu un nou gol al formației blaugrana după cea mai frumoasă fază a jocului, un triunghi Messi – Coutinho – Suarez ce a lăsat fără replică defensiva formației vizitatoare.

0

Jocul a continuat după aceleași coordonate și în partea secundă, cu Girona curajoasă și insistentă în atac și cu o nouă ratare în dreptul lui Choco Lozano, apoi cu o bară a lui Suarez pe contraatac, lansat bine de Dembele. Francezul și-a trecut el însuși în cont o bună situație de gol cu un șut din unghi ce a trecut la o palmă de poarta lui Bono, însă Barcelona avea să își capitalizeze plusul calitativ prin execuția de excepție a lui Coutinho din minutul 66. Avea să vină și golul șase, marcat de Suarez din assistul lui Dembele, apoi un final în care Girona a fost din nou activă în atac și și-a creat două bune ocazii de a reduce diferența.

Ce urmează pentru Barcelona și Girona?

Revigorată de această victorie, Barcelona pășește cu încredere într-o lună martie cu un program dificil. Primul hop este o deplasare lungă în Insulele Canare pentru duelul cu Las Palmas, urmează un duel dur pentru titlu cu Atletico Madrid pe Camp Nou, apoi o deplasare la Malaga înainte returului cu Chelsea.

Girona coboară după această etapă în clasamentul La Liga, însă are de disputat două jocuri consecutive contra unor rivale directe la ultimul loc ce duce în cupele europene, Celta Vigo la mijlocul săptămânii viitoare pe teren propriu și Villarreal peste o săptămână în deplasare.

Barcelona – Girona, curiozități statistice

• Ernesto Valverde a obținut 65 de puncte în primele sale 25 de meciuri de campionat la FC Barcelona, cu 5 mai multe decât Pep Guardiola și cu 6 peste ceea ce realizare Luis Enrique. Doar Tito Vilanova are un bilanț mai bun, 68 de puncte.
  • Luând în considerare și partidele din finalul sezonului precedent, Barcelona a ajuns la o serie de 32 de etape consecutive fără înfrângere în La Liga, la doar șase de recordul istoric stabilit de Real Sociedad în intervalul aprilie 1979 – mai 1980. Următorii șase adversari ai catalanilor în campionat sunt Las Palmas (d), Atletico Madrid (a), Malaga (d), Bilbao (a), Sevilla (d) și Leganes (a).
  • Philippe Coutinho a marcat primul său gol în campionat pentru Barcelona dar al șaselea în prima ligă spaniolă. Mai punctase pentru Espanyol de cinci ori în 2012.
  • Lionel Messi conduce în topul golurilor marcate în campionatul spaniol direct din lovituri libere în ultimii 25 de ani. După reușita de azi a ajuns la un total de 21, cu două mai multe decât Cristiano Ronaldo. Urmează Roberto Carlos (16) și Ronaldinho (16).
  • Girona este a 36-a echipă contra căreia Messi marchează în campionat. Victimele sale preferate sunt Sevilla (23 de goluri), Atletico Madrid (22), Valencia și Osasuna (21).