Barcelona – Numancia 4-1. Cronica meciului

FC Barcelona s-a impus in fata Numanciei cu scorul de 4-1 si conduce detasat clasamentul din Primera Division.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
25 ianuarie 2009
FootballClub.ro

FC Barcelona a razbunat infrangerea din prima etapa a sezonului invingand Numancia cu scorul de 4-1 pe propriul teren, dar s-a vazut nevoita sa astepte repriza secunda pentru a gasi drumul spre poarta adversa prin defensiva supra-aglomerata a oaspetilor.

Constienti de faptul ca un meci de acest gen este greu pana marchezi primul gol, baietii lui Guardiola au inceput sa preseze inca de la inceput, Dani Alves fiind aproape de gol in chiar minutul 5 cand centrarea sa cu mult efect a lovit transversala. Totusi, contrar cursului jocului, oaspetii au fost cei care au introdus balonul in poarta lui Valdes in minutul 17 dar, spre deosebire de meciul tur, de aceasta data golul a fost anulat pentru fault in atac.

Catalanii au avut si ei sansele lor in prima repriza: dupa reluarile putin pe langa poarta ale lui Xavi (21) si Pique (27), Iniesta a avut cea mai mare ocazie in minutul 35 cand a patruns excelent in careu, a incercat o scarita peste portarul Pablo iesit in intampinare dar goalkeeperul Numanciei a reusit sa agate mingea cu varfurile degetelor.

Dupa pauza, catatanii au iesit mult mai motivati de la cabine si au iutit ritmul jocului. Dupa ce lui Eto’o i-a fost refuzat un gol pentru ofsaid, in minutul 49 Dani Alves a avut o actiune superba in careul Numanciei, a centrat perfect si Messi a reusit golul care avea sa desfaca lacatul defensivei adverse.

Trei minute mai tarziu, Eto’o a fost gasit de o pasa filtranta de exceptie a lui Iniesta si camerunezul a urcat scorul la 2-0 printr-un sut fara sperante pentru Pablo. Meciul nu era insa jucat pentru ca Barkero a readus sperantele oaspetilor in minutul 61 cand a transformat cu un sut de senzatie o lovitura libera din marginea careului la care Valdes nu a avut nicio sansa sa intervina.

Rezultatul golului marcat de oaspeti a fost deschiderea jocului si cresterea spectaculozitatii, lucru ce nu avea cum sa ramana fara efecte pe tabela de marcaj: Thierry Henry a urcat scorul la 3-1 in minutul 71 din pasa lui Messi, apoi Messi si-a trecut in cont dubla in minutul 75 dupa o actiune a lui Eto’o.

FC Barcelona – Numancia 4-1