Ansu Fati 83
Vinícius Júnior 25
Karim Benzema 72
Federico Valverde 98

Barcelona – Real Madrid 2-3. Madridul câștigă în prelungiri Clasicul din semifinalele Supercupei Spaniei

Cronica meciului Barcelona - Real Madrid, scor 2-3, prima semifinală a Supercupei Spaniei. Ferrn Torres a debutat la formația catalană.

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
14 ianuarie 2022
Barcelona - Real Madrid 2-3, prima semifinală a Supercupei Spaniei 2022

Un gol marcat de Federico Valverde în prima repriză a prelungirilor a decis în favoarea lui Real Madrid Clasicul din prima semifinală a Supercupei Spaniei, în fața unei formații ambițioase a Barcelonei care egalase de două ori dar care a plătit în cele din urmă prețul erorilor defensive.

La primul Clasico din cariera de antrenor, Xavi a avut la dispoziție mai mulți jucători din lotul primei echipei decât în oricare din cele 11 meciuri anterioare, iar Barcelona a lăsat o impresie bună în ciuda unor inevitabile probleme de ritm. Dani Alves a bifat primul său Clasico după șapte ani pe postul de fundaș dreapta, Frenkie de Jong a revenit după o accidentare în linia mediană, iar Ferran Torres a debutat la formația catalană într-o linie de atac completată de Dembele și Luuk de Jong, suficiente noutăți pentru ca Barcelona să acuze o anumită lipsă de coeziune pe fondul încercării de a controla jocul prin posesie.

La Real Madrid a apărut în ultimul moment o accidentare a lui David Alaba al cărui loc în defensivă a fost preluat de Nacho. Carlo Ancelotti a putut conta după o lună și pe Dani Carvajal, iar formația blanco a aliniat un unsprezece experimentat care a evidențiat încă din start carențele defensive ale Barcelonei. Viteza lui Vinicius a fost principală armă a tăioaselor contraaacuri madrilene în prima parte a jocului, iar brazilianului a reușit în acest mod și deschiderea scorului în minutul 25 după o minge pierdută de Busquets la centrul terenului și aruncată rapid în față de Benzema.

Abia după deschiderea scorului s-a apropiat și Barcelona periculos de poarta lui Curtois prin două lovituri bune de cap ale lui Luuk de Jong, iat batavul avea să restabilească egalitatea înainte de pauză cu mult noroc după ce o minge degajată eronat de Militao l-a lovit la mică distanță de linia porții, ceea ce a făcut imposibilă intervenția goalkeeperului madrilen.

Xavi a efectual două modificări la pauză oferindu-i primele minute lui Pedri după accidentarea suferită la sfârșitul lunii septembrie iar Barcelona a avut un start dinamic de repriză cu ocazii pentru Pedri, Luuk de Jong și Dembele, însă Madridul a echilibrat întâlnirea la jumătatea reprizei și a revenit în avantaj printr-un gol al lui Benzema, la trei minute după ce lovise și bara din stânga lui Ter Stegen. Vizibil obosit, Dani Alves a fost schimbat în minutul 78 iar Barcelona a abordat finalul de joc într-o inedită linie de trei formată din Araujo, Pique și Jordi Alba, însă a reușit să egaleze din nou în minutul 83 prin Ansu Fati, revenit și el pe teren după o pauză forțată de două luni.

Intrat în prelungiri, meciul avea să fie decis de o nouă eroare făcută de Barcelona la centrul terenului care i-a pus pe madrileni pe un contraatac în superioritate numerică finalizat de Valverde. Două intervenții ale lui Thibaut Courtois la șuturile puternice ale lui Busquets și Dembele au împiedicat o a treia egalare a catalanilor, iar meciul s-a terminat 3-2 în favoarea Realului, care devine prima finalistă a Supercupei Spaniei.

FC Barcelona - Real Madrid 2-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Real Madrid: Debut pentru Ferran Torres la Barça

Statisticile meciului FC Barcelona - Real Madrid 2-3