Barcelona – Sahtior 2-3. Cronica meciului

FC Barcelona a fost invinsa pe propriul teren de Sahtior Donetk si a incheiat seria de 19 victorii consecutive.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
10 decembrie 2008
FootballClub.ro

Barcelona a incheiat o serie impresionanta de 19 meciuri fara infrangere in toate competitiile, inclinandu-se in fata lui Sahtior Donetk cu scorul de 2-3 pe Camp Nou in ultimul meci al Grupei C a Ligii Campionilor.

In conditiile in care rezultatul conta doar pentru palmares, antrenorul Josep Guardiola a decis sa isi relaxeze majoritatea titularilor pentru meciul mult mai important de sambata cu Real Madrid din Primera Division si a inceput partida cu un unsprezece inedit, format in mare parte din jucatori care prind greu minute in tricoul blaugrana.

In ciuda lipsei de omogenitate, catalanii au dominat meciul si au realizat in multe momente faze spectaculoase, apreciate de publicul care a umplut doar pe jumatate Camp Nou. Spectacolul nu a contat insa pe tabela de marcaj, acolo unde ucrainienii s-au dovedit mai pragmatici.

Atacantul Oleksandr Gladky a deschis scorul pentru vizitatori in minutul 31, fructificand pasa inapoi a lui Willian dupa o minge trimisa bine de in careu de romanul Razvan Rat. Tot Gladky a dublat avantajul ucrainienilor in minutul 58 cand a marcat nestingherit cu capul dupa o lovitura libera de pe partea stanga, in urma unui fault inutil al lui Caceres. Barça a revenit in joc la chiar faza urmatoare, Sylvinho executandu-l pe Pyatov cu o ghiulea in afara careului dupa un un-doi cu Keita.

Ucrainienii aveau sa refaca diferenta de doua goluri prin Fernandinho care a profitat in minutul 74 de iesirea gresita a lui Jorquera la centrarea excelenta a lui Rat si a impins mingea cu latul in poarta goala. Catalanii au revenit din nou prin golul lui Busquets din minutul 82, excelent servit de Gudjohnsen, dar in ciuda raidurilor ofensive din final scorul a ramas 2-3.

FC Barcelona – Sahtior Donetk 2-3
0-1 Gladky 31′
0-2 Gladky 58′
1-2 Sylvinho 59′
1-3 Fernandinho 74′
2-3 Busquets 82′

FC Barcelona: Jorquera; Caceres, Victor Sanchez, Pique, Sylvinho; Sergio Busquets, Victor Vazquez, Keita; Pedro (Gudjohnsen 76′), Hleb, Bojan.