Barcelona – Valencia 4-0. Cronica meciului decis de hattrick-ul lui Thierry Henry

FC Barcelona a spulberat-o pe Valencia cu 4-0 pe Camp Nou si isi continua marsul spre titlu in Primera Division.

Articol scris de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
7 decembrie 2008
FootballClub.ro

Dupa 3-0 la Sevilla, FC Barcelona si-a continuat marsul spre titlul cu numarul 19 in Spania printr-o victorie zdrobitoare in fata Valenciei pe Camp Nou. Fara Eto’o (suspendat) si cu Messi intr-o zi mai putin fasta, catalanii l-au reinventat pe Thierry Henry si au facut din nou spectacol in fata unei contracandidate la titlu, asteptand acum cu maxima incredere vizita eternei rivale Real Madrid de sambata viitoare.

Guardiola a inceput meciul cu un trident ofensiv Hleb – Messi – Henry, cu Messi in centrul atacului si cu Thierry Henry pe banda stanga, o formula in care cei trei jucatori polivalenti si-ar fi putut usor interschimba pozitiile daca lucrurile nu ar fi mers bine.

Desi toata lumea astepta explozia lui Messi, vioara numarul unu si totodata marea surpriza a catalanilor a fost Thierry Henry. Dupa bara lui Xavi din minutul 2, francezul a fost cel care a deschis scorul in minutul 20 cu un lob superb peste portarul advers cu care scapase singur dupa pasa decisiva de mare calitate a lui Yaya Touré. Si tot Henry, servit excelent de Hleb, a urcat scorul la 2-0 in minutul 28, moment in care publicul de pe Camp Nou a inceput sa scandeze „Henry, Henry”, probabil pentru prima oara dupa transferul francezului de la Arsenal vara trecuta.

Repriza secunda a inceput perfect pentru catalani, Dani Alves urcand scorul la 3-0 la doar 40 de secunde de la reluare la o faza la care tusierul a semnalizat o pozitie de ofsaid dar centralul David Fernandez a trecut in mod corect peste steagul asistentului. Barça nu s-a oprit insa aici si, dupa bara lui Hleb din minutul 62, Henry si-a trecut in cont hattrick-ul in minutul 79 dupa o faza lucrata magistral de Bojan Krkic pe partea dreapta. Si putea fi chiar 5-0 daca cineva ar fi fructificat centrarea aceluiasi Krkic din ultimul minut dupa o noua faza excelenta a tanarului atacant.

O mentiune speciala pentru apararea catalanilor care a functionat ireprosabil, anuland orice tentativa a oaspetilor de a se apropia periculos de poarta lui Victor Valdes.

Barcelona 4-0 Valencia