Borussia Mönchengladbach
Robert Lewandowski 18
Florian Neuhaus 27
Stefan Lainer 31

Bayern München – Mönchengladbach 1-2. Decimată de Covid, Bayern începe anul 2022 cu o înfrângere

Bayern München - Borussia Mönchengladbach, scor 1-2. Cronica meciului în care Paul Wanner a devenit cel mai tânăr jucător debunant în Bundesliga

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
09 ianuarie 2022
Imagine din meciul Bayern Munchen - Borussia Monchengladbach 1-2 (7 ianuarie 2022)

Robert Lewandowski a marcat primul gol al anului 2022 în Bundesliga, însă echipa cu multe probleme medicale a lui Bayern Munchen a pierdut pe teren propriu în fața Borussiei Monchengladbach, cea care o eliminase și din Cupa Germaniei în luna octombrie.

Nu mai puțin de 12 jucători au lipsit de la Bayern, 9 dintre ei din motive de Covid, însă nu și Lewandowski, care a deschis scorul în minutul 18 cu un șut puternic din interiorul careului după ce își crease spațiu pintr-o excelentă preluare. Avantajul baverezilor a rezistat însă doar 10 minute, anihilat de o reușită a lui Neuhaus care a fost uitat singur în fața lui Ulreich la o fază tratată incorect de defensiva campioanei en-titre, apoi oaspeții au trecut în avantaj printr-o reușită cu capul a lui Lainer.

Lewandowski a avut câte o bară de fiecare parte a pauzei iar Bayern a avut momente bune de joc în partea secundă, însă schimbarea sistemului de joc a ajutat-o pe Gladbach să își conserve avantajul, situație facilitată și de lipsa de soluții pe banca bavarezilor care l-a obligat pe Julian Nagelsmann să îi debuteze cu 15 minute înainte de final pe Lucas Copado (17 ani) și Paul Wanner, acesta din urmă devenit la 16 ani și 16 zile cel mai tânăr jucător care a jucat vreodată într-un meci de Bundesliga.

Bayern München - Borussia Mönchengladbach 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - Borussia Mönchengladbach: 9 absenți la Bayern din cauza Covid-19

Statisticile meciului Bayern München - Borussia Mönchengladbach 1-2