Vasilios Lampropoulos 43 (a)
Robert Lewandowski 61
Joshua Kimmich 65
Eric Maxim Choupo-Moting 79

Bayern München – VfL Bochum 7-0. 19 meciuri consecutive cu gol marcat pentru Lewandowski

VfB Bochum a suferit contra lui Bayern cea mai aspră înfrângere a sa în Bundesliga.

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
18 septembrie 2021
Manuel Riemann, învins de șapte ori în meciul Bayern - Bochum

Bayern Munchen a ajuns deja la 38 de goluri marcate în cele 8 partide disputate în toate competițiile în acest sezon, după ce a înscris de șapte în poarta nou promovatei VfL Bochum într-unul din meciurile etapei a cincea din Bundesliga.

Leroy Sane a deschis seria reușitelor dintr-o lovitură liberă în minutul 17, iar campioana Germaniei a mai punctat de trei ori până la pauză prin Kimmich, Gnabry și un autogol caraghios al lui Vasillis Lampropoulos care a trimis mingea în poarta goală după o neînțelegere cu portarul Riemann.

La 4-0 singurul obiectiv important pentru bavarezi rămăsese să îi asigure lui Lewandowski marcarea unui gol în al 19-lea meci consecutiv, iar acest eveniment s-a produs în minutul 61 cu o deviere de la mai puțin de un metru la o minge reluată aparent greșit de Gnabry.

Joshua Kimmich a reușit dubla trei minute mai târziu, iar Eric Choupo-Moting a închis tabela cu zece minute înainte de final, provocând celor de la Bochum cea mai aspră înfrângere în istoria participărilor lor în Bundesliga.

Bayern München - VfL Bochum 7-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - VfL Bochum: Josip Stanišić, din nou titular după două meciuri la Bayern Munchen

Statisticile meciului Bayern München - VfL Bochum 7-0