Bundesliga, 10 septembrie 2022, ora 16:30, München

Mathys Tel 36
Jamal Musiala 60

Chris Führich 57
Sehrou Guirassy 90+2 (pen)

Bayern München 2-2 VfB Stuttgart. A treia remiză consecutivă pentru campioana Germaniei în Bundesliga

Stuttgart a obținut o remiză pe terenul lui Bayern dintr-un penalty primit în finalul meciului

Bayern München și VfB Stuttgart au remizat pe Allianz Arena după ce oaspeții au transformat un penalty în minutul 90.

Ștefan Gondor, 11 septembrie 2022

Înainte de reîntâlnirea cu Robert Lewandowski în Champions League, Julian Nagelsmann a făcut șase schimbări în echipa de start a lui Bayern față de jocul cu Internazionale Milano. Printre ele debutul stagional al lui Leon Goretzka și primele meciuri ca titulari în Bundesliga pentru Noussair Mazraoui și Mathys Tel, cel din urmă reușind să și deschidă scorul în minutul 36 cu un șut dintr-o poziție liberă în zona punctul de la 11 metri, după o jumătate de oră în care Stuttgart se apărase aglomerat în zona propriul careu și evitase mari emoții la poarta lui Florian Muller.

Stuttgart a ieșit cu mai mult curaj de la cabine și a obținut egalarea în minutul 57 cu complicitatea fundașului stânga munchenez Alphonso Davies care nici nu a strâns bine la purtătorul de balon Mavropanos și nici nu l-a marcat pe noul intrat Fuhrich, rămas într-o zonă descoperită a careului de unde l-a învins pe Neuer cu un șut la colțul lung.

Bayern a revenit aproape imediat în avantaj grație unui gol marcat de elegantul Jamal Musiala, însă tânărul jucător a dat mari emoții publicului de pe Allianz Arena în minutul 81 când a fost schimbat din cauza unei accidentări și s-a îndreptat șchiopătând spre banca de rezerve după ce a primit îngrijiri pe marginea terenului. La finalul jocului avea totuși să declare că nu este o accidentare serioasă și că poate juca marți cu Barça.

Problemele medicale ale lui Musiala nu au fost însă singura problemă a lui Bayern în finalul jocului. Arbitrajul video a văzut penalty la o intrare întârziată a lui De Ligt pe care arbitrul o trecuse inițial cu vederea, iar Guirassy a transformat de la punctul cu var pentru al doilea 2-2 consecutiv obținut de Stuttgart pe terenul lui Bayern și a treia remiză consecutivă a bavarezilor în Bundesliga.

Bayern München - VfB Stuttgart 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - VfB Stuttgart: 5 modificări la Bayern față de meciul anterior cu Union Berlin