Champions League, 29 septembrie 2021, ora 22:00, Lisboa
FC Barcelona

Darwin Núñez 3
Rafa Silva 69
Darwin Núñez 79 (pen)

Benfica – Barcelona 3-0. A doua înfrângere consecutivă pentru Barça fără șut pe poartă în grupele UCL

Benfica Lisabona - FC Barcelona 3-0, grupele Champions League 2021-2022

Benfica a obținut cea mai clară victorie din istoria confruntărilor cu FC Barcelona, scor 3-0, în a doua etapă a grupelor Champions League 2021-2022.

David Petre, 1 octombrie 2021

6 goluri primite și 0 șuturi pe poartă, acesta este bilanțul echipei FC Barcelona după primele două meciuri din grupele Champions League, iar scaunul lui Ronald Koeman se clatină din ce în ce mai tare. Firește, au existat la Lisabona circumstanțe care au făcut ca Barça să încheie din nou fără șut pe poartă în ciuda unui meci sensibil mai bun decât cel cu Bayern (în primul rând randamentul groaznic al lui Luuk de Jong), însă tehnicianul are vina de a nu fi învățat nimic din înfrângerea fără speranță din jocul cu campioana Germaniei și a făcut o singură schimbare în unsprezecele de start, Dest în locul lui Jordi Alba, și aceea obligată de problemele medicale.

Cealaltă modificare a fost de poziționare, prin inversarea locurilor lui Eric Garcia și Araujo în stânga și dreapta lui Pique, iar aceasta a fost falimentară încă din start. Trecuseră doar două minute și ceva până când Eric a fost depășit ca un copil de Darwin Nunez într-un duel unu contra unu, iar rapidul atacant uruguayan a ajuns din câțiva pași la finalizare, profitând și de lipsa de reacție lui Pique care a rămas țintuit locului în fața propriei porți. Pentru Eric a fost doar primul semnal de alarmă într-un nou meci execrabil în tricoul blaugrana, pe care avea să îl încheie înainte de vreme după un al doilea cartonaș galben în minutul 87 care i-a adus deja a doua eliminare la Barcelona într-un start de sezon neașteptat de slab. Și mai puțin avea să reziste pe teren Pique, care a fost iertat de o eliminare de către arbitru dar nu și de antrenorul Koeman, care l-a schimbat cu Gavi încă din minutul 33.

La 1-0 Barcelona a avut rapid șansa egalării la o minge filtrată excelent de Pedri pentru Frenkie de Jong, care putea marca dar a preferat altruismul și a întors în zona punctului de la 11 metri pentru compatriotul Luuk, însă acesta cu toată poarta în față a șutat slab și i-a permis lui Lucas Verissimo să respingă în mod miraculos mingea. A fost prima dintr-o serie de trei ratări rarisime ale atacantului adus în această vară de la Sevilla care aveau să îl determine pe fostul Balon de Aur din 1960 Luis Suárez Miramontes să întrebe retoric “cine naiba l-a recomandat pe ăsta Barcelonei?”.

Contaminat și el de gafele colegilor, Ter Stegen a avut o neinspirată ieșire la 40 de metri în minutul 52, însă a avut noroc să scape fără gol la mingea trimisă spre poarta goală de Darwin Nunez care a lovit bara. Barça a mai avut o mare ocazie la o centrarea excelentă a lui Depay la bara a doua reluată de Sergi Roberto în blocaj, iar imediat Koeman a decis că a văzut destul și a operat trei modificări, scoțându-i pe Busquets, Pedri și Luuk de Jong pentru a le da o șansă lui Nico Gonzalez, Coutinho și Ansu Fati să aducă plusul necesar de claritate în joc.

Mutările aveau să se dovedească dezastruoase. Nici un minut nu a trecut până când Benfica a făcut 2-0 după ce Gavi nu a înțeles nimic dintr-un un-doi al lui Rafa Silva și Joao Mario, iar în noua alcătuire Barcelona nu a mai construit nimic. Darwin Nunez a mai marcat o dată dintr-un penalty acordat pentru un henț al lui Dest, Eric Garcia a fost eliminat pentru o ținere la centrul terenului, iar Benfica a obținut cea mai clară victorie în întâlnirile cu FC Barcelona, devenind acum principala pretendentă la locul 2 în grupa dominată în mod previzibil de Bayern.

Benfica - FC Barcelona 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Benfica - FC Barcelona: O singură schimbare la Barcelona față de meciul cu Bayern, dictată de accidentări