Iker Muniain 90
Pedri 14
Lionel Messi 38
Lionel Messi 62

Athletic Bilbao – Barcelona 2-3. Messi și Pedri duc Barcelona pe locul 3 în Spania

Messi a reușit a doua dublă a sezonului și a mai avut două bare în meciul Athletic Bilbao - FC Barcelona, scor 2-3, restanță din etapa a doua.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
07 ianuarie 2021

De meciuri precum cel de la Bilbao are nevoie Messi pentru a crede că merită să semneze un nou contract cu Barcelona la finalul sezonului. Cu Pedri asociatul perfect, cu un imprevizibil Dembele aducând multe elemente de pericol pentru adversar și cu De Jong omniprezent, Messi însuși a avut sprijin în a-și regăsi cea mai bună versiune, iar Barcelona a făcut unul din cele mai bune jocuri ale sale în actualul sezon și a întors rezultatul în fața unei echipe bune a campionatului, obținând victoria care o duce pe locul 3 în clasamentul din Spania. La cel mai bun meci personal sub comanda lui Koeman, Messi a marcat două goluri cu care îi egalează pe Iago Aspas, Gerard Moreno și Luis Suarez în vârful clasamentului golgheterilor din La Liga, însă se putea instala singur pe prima poziție a acestui top dacă bara nu s-ar fi opus în două rânduri marilor sale ocazii.

Pentru catalani a fost o seară bună care însă a început prost, în tradiția ultimelor lor meciuri pe La Catedral unde pierduseră de două ori la rând cu 1-0, prima oară după o super execuție a lui Aduriz, apoi după un autogol al lui Busquets. De această dată Inaki Williams a fost cel care a marcat pe contraatac în minutul 3 cu largul concurs al lui Lenglet, apoi Yuri cu un șut în plasa laterală în minutul 6 putea prefigura o seară de coșmar pentru gruparea blaugrana după o nouă acțiune în care gazdele au fost mult mai rapide decât defensiva blaugrana. Nu a fost însă cazul, fiindcă Barcelona a reacționat imediat, cu Dembele în prim-plan. O minge a francezului peste liniile adverse l-a deschis pe Messi în careu, Griezmann a lăsat pentru Dest și șutul acestuia a fost scos de Umai Simon, apoi portarul gazdelor a mai avut o excelentă intervenție la un șut înșelător al lui Dembele care a mușcat gazonul în fața porții. Simon avea însă să facă o greșeală de apreciere în minutul 13 la o minge înaltă a lui Messi, De Jong a întors-o perfect în fața porții din apropierea liniei de fund și Pedri a marcat simplu cu capul pentru golul egalizator.

La 1-1 Barcelona și-a urmat traiectoria ascendentă, în timp ce la Bilbao s-au instalat dubiile, în noul sistem de joc 4-4-2 promovat de antrenorul Marcelino, sosit de doar două zile la echipă. Pedri cu o pasă cu călcâiul a pus pe picior greșit întreaga apărare a gazdelor și i-a permis lui Messi să finalizeze simplu pentru 1-2, apoi catalanii au mai avut două bune ocazii în finalul primei reprize, cu o intervenție a lui Simon la Griezmann și un șut imprecis al lui Messi.

Partea a doua a început din nou cu Bilbao în prim-plan și cu două ocazii ale lui Williams și Raul Garcia în primele cinci minute, însă ce a urmat a fost un recital al lui Messi. Decarul Barcei a avut un gol anulat pentru o mică poziție de ofsaid la o bună pasă în adâncime a lui De Jong, a lovit o dată bara după o acțiune a lui Dembele în partea dreaptă, a marcat golul de 3-1 din assistul lui Griezmann, apoi a mai lovit o dată bara din dreapta lui Simon din pasa francezului la o acțiune condimentată de Pedri. Protagonist până la capăt, Messi a stat și la originea golului de 2-3 cu o pasă greșită la Berenguer în minutul 89 înainte de finalizarea cu sânge rece a lui Iker Muniain, însă Barcelona a controlat fără mari emoții finalul de meci, cu o posesie sigură ca la antrenament.

Este un rezultat mare pentru catalani, care după două victorii consecutive în deplasare urcă pe podium în La Liga și pot aborda cu încredere următorul meci de campionat pe terenul Granadei și apoi Supercupa Spaniei care va avea loc la Sevilla.

Athletic Bilbao - FC Barcelona 2-3, fișa tehnică