Bundesliga, 12 decembrie 2020, ora 16:30

Silas Wamangituka 53
Philipp Förster 60
Tanguy Coulibaly 63
Nicolás González 90

Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 1-5. Oaspeții speculează lentoarea defensivă a lui Dortmund

Borussia Dortmund a fost depășită clar de VfB Stuttgart, scor 1-5, și pierde teren în lupta pentru un loc de Champions League.

12 decembrie 2020

Neînvinsă în meciurile pe teren străin, nou promovata Stuttgart și-a confirmat începutul excelent de sezon cu o victorie de prestigiu la Dortmund în fața unei echipe care de la accidentarea lui Haaland a obținut în Bundesliga un singur punct în trei meciuri. Borussia arătase o lipsă acută de idei în ofensivă de la piederea atacantului, însă Stuttgart a știut să profite și de carențele defensive ale unei linii de fund Emre Can – Hummels – Akanji extrem de lente.

Oaspeții au început curajos și au avertizat prin Borna Sosa și Coulibaly pentru ce au venit pe Signal Iduna Park, însă Dortmund a dat semne de viață în minutul 17 când Jude Bellingham părea să fi marcat primul gol al sezonului dar și-a văzut reușita anulată pentru un ofsaid la Marco Reus în construcția fazei. Stuttgart și-a reluat dominarea și golul a picat dintr-un penalty în minutul 26 după ce Emre Can l-a faultat în careu pe Klimowicz, apoi Coulibaly a avut o mare șansă de a dubla avantajul vizitatorilor dar a fost blocat de Burki. La vestiare s-a intrat totuși la egalitate după un gol fenomenal al lui Giovanni Reyna la capătul unei mingi lungi de mare calitate a lui Raphael Guerreiro.

Părea golul venit în momentul oportun pentru o formație a gazdelor care în acest sezon a jucat mult mai bine după pauză, însă nu a fost cazul însă și acum fiindcă pressingul lui Stuttgart a făcut ravagii. În doar zece minute șvabii au punctat de trei ori, iar pentru Dortmund a fost imposibil să revină deși a avut la dispoziție o jumătate de oră. Nici Favre nu a părut inspirat și a așteptat până în minutul 86 pentru a face trei schimbări, iar nou intratul Moukoko a fost semnalizat în ofsaid la o fază încheiată cu un nou gol al lui Reyna. În loc de 2-4 s-a făcut însă 1-5, cea mai dură înfrângere pentru Favre în cei trei ani petrecuți pe banca lui Dortmund.

Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 1-5:

• Fără spectatori, Borussia Dortmund a ajuns la șase înfrângeri în opt meciuri de Bundesliga. Până la instaurarea măsurilor sanitare care interzic prezența publicului în tribună, Dortmund pierduse o singură dată în 32 de meciuri cu Lucien Favre pe bancă.
  • Tânărul Tanguy Coulibaly are două marcate în Bundesliga, contra lui Bayern Munchen și Borussia Dortmund.
  • VfB Stuttgart a marcat în fiecare meci din acest sezon de Bundesliga. Șapte goluri au venit după erori ale adversarilor, capitol la care Bayern este singura echipă mai speculativă (opt goluri).

Borussia Dortmund - VfB Stuttgart 1-5, fișa tehnică