Premier League, 06 martie 2021, ora 14:30
Arsenal

Chris Wood 39

Pierre-Emerick Aubameyang 6

Burnley – Arsenal 1-1. Tunarii pierd puncte după o eroare personală a lui Xhaka

Burnley și Arsenal au remizat 1-1 la capătul unui meci controlat de londonezi care au avut și două bare în minutele de final.

Burnley - Arsenal 1-1 (6 martie 2021)
6 martie 2021

La adăpostul unui gol marcat repede de Aubameyang în minutul 6 Arsenal a controlat fără probleme prima parte a meciului cu Burnley, însă o eroare individuală a lui Granit Xhaka a schimbat soarta unui meci care părea să curgă liniștit spre o victorie a Tunarilor. Gazdele au avut mari probleme în a se apropia de poarta lui Leno însă au revenit în meci cu ajutorul internaționalului elvețian, care în minutul 39 a degajat imprudent o minge din propriul careu care l-a lovit pe Wood și a intrat în poartă pentru golul egalizator.

Arsenal a controlat și partea secundă, însă lipsa de șansă a împiedicat-o să mai marcheze în ciuda unui final aprins de meci. VAR-ul nu a intervenit în favoarea Tunarilor la o minge ce a părut să atingă mâna lui Pieters în propria suprafață de pedeapsă, însă a lucrat împotriva lor întorcând corect decizia inițială a centralului Andre Marriner care acordase penalty și cartonaș roșu pentru același Pieters la o minge deviată din umărul acestuia în transversală.

A mai fost o mare ocazie în prelungiri după acțiune prelungită cu mai multe șuturi în blocaj și încheiată cu un șut al lui Dani Ceballos în bara din stânga lui Nick Pope, însă Burnley – Arsenal s-a terminat 1-1, rezultat care menține echipa lui Mikel Arteta pe locul 10 și o împiedică să se implice din nou în lupta pentru un loc de cupe europene.

Burnley - Arsenal 1-1, fișa tehnică