Premier League, 05 decembrie 2020, ora 14:30
11
Everton

Robbie Brady 3

Dominic Calvert-Lewin 45

Burnley – Everton 1-1. Golul lui Calvert-Lewin, insuficient pentru Everton pe Turf Moor

Golul marcat de golgheterul Dominic Calvert-Lewin nu i-a adus lui Everton decât un punct din deplasarea de la Burnley.

5 decembrie 2020

Gylfi Sigurðsson a avut în vârful ghetei victoria cu Burnley când a fost lăsat în minutul 90 singur în mijlocul careului de o pasă magistrală a lui James Rodriguez, însă islandezul care intrase de doar 10 minute pe teren a tras slab pe centrul porții și i-a permis lui Nick Pope să salveze un punct meritat pentru gazde.

A fost clar pentru Everton că va avea un meci greu pe Turf Moor după ce gazdele au deschis scorul încă din minutul 3 printr-un șut de la distanță al lui Brady, iar trupa lui Ancelotti a părut să pedaleze în gol în fața defensivei bine organizate a lui Dyche, creându-și o singură mare ocazie prin golgheterul Dominic Calvert-Lewin după o fenomenală desprindere din marcaj. Doi factori au stat la baza revenirii lui Everton: schimbarea la care a fost obligat Ancelotti după ce Delph s-a accidentat și a fost înlocuit cu Andre Gomes în minutul 29 și intervențiile lui Pickford la ocaziile lui Chris Wood și Ben Mee care puteau dubla avantajul gazdelor. În loc de 2-0 s-a intrat la cabine cu 1-1, după ce Calvert-Lewin și-a manifestat o dată în plus instinctul de killer în fața porții adverse și a marcat dintre trei adversari în prelungirile reprizei la centrarea lui Richarlison.

Putea fi un moment de declic pentru Everton, care venea după patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri, însă nu au mai fost goluri în a doua repriză, în ciuda câtorva bune ocazii de fiecare parte. S-a terminat 1-1, prima repriză în Premier League între cele două echipe, în urma căreia Burnley rămâne în zona retrogradării iar Everton se zbate la jumătatea clasamentului după ce se bucurase de un excelent start de sezon.

Burnley - Everton 1-1, fișa tehnică