0
  • Bournemouth
    Bournemouth
    3

Chelsea – Bournemouth 0-3. Eşec drastic pentru campioana Angliei pe Stamford Bridge

1 februarie 2018

Bournemouth a reuşit o victorie surprinzătoare pe terenul lui Chelsea, scor 3-0, într-un meci contând pentru etapa a-25-a din Premier League

Begović

Surpriză imensă pe Stamford Bridge din Londra, unde Chelsea a fost surclasată într-o manieră categorică de Bournemouth şi a pus astfel capăt unei serii de opt etape consecutive fără eşec. Echipa pregătită de Eddie Howe nu a avut de disputat meciuri în Cupa Angliei sau Cupa Ligii Angliei de-a lungul ultimei săptămâni şi a putut beneficia astfel de o perioadă de 11 zile de pauză, ceea ce i-a oferit prospeţimea fizică necesară în faţa unui adversar net superior din punct de vedere valoric, însă venit după o serie de trei partide în decurs de şapte zile.

Fără Alvaro Morata, accidentat, şi cu Olivier Giroud neinclus în lot, în ziua în care a fost adus de la Arsenal, tehnicianul italian Antonio Conte a efectuat patru modificări, cu Thibaut Courtois, Cesar Azpilicueta, Tiemoue Bakayoko şi Ross Barkley trimişi ca titulari. De partea cealaltă, o singură modificare în formaţia de start a celor de la Bournemouth, cu Adam Smith preferat în detrimentul lui Junior Stanislas.

Chelsea – Bournemouth, cel mai drastic eşec al londonezilor din aprilie 2016

Primele 25 de minute ale confruntării de pe Stamford Bridge nu au adus în prim plan oportunităţi importante, oaspeţii reuşind încă din start să demonstreze că au capacitatea de a juca de la egal la egal împotriva campioanei Angliei. Jordon Ibe şi-a trecut în cont prima ocazie de gol, în minutul 26, însă finalizarea sa nu a fost suficient de precisă pentru a-l învinge pe Thibaut Courtois. Replica londonezilor a venit şase minute mai târziu, când Gary Cahill a reluat cu capul o centrare din corner, puţin peste poarta apărată de Asmir Begovic. La puţin timp distanţă, o centrare cu efect de pe partea stângă a lui Marcos Alonso a fost aproape de a-l găsi pe Eden Hazard, însă în cele din urmă defensiva lui Bournemouth a rezolvat situaţia.

Finalul primei reprize a reprezentat singura perioadă în Chelsea a reuşit să pună presiune în jumătatea de teren adversă, însă oaspeţii au avut nevoie de doar şase minute în repriza secundă pentru a deschide scorul şi a face astfel primul pas către o surpriză imensă. Un balon pierdut nepermis de uşor de Tiemoue Bakayoko, le-a oferit lui Callum Wilson şi Jordan Ibe posibilitatea de a construi o acţiune de atac rapidă, finalizată de atacantul englez în vârstă de 25 de ani, care astfel a ajuns astfel la şapte goluri marcate în actuala ediţie de campionat, egalându-i în clasamentul golgheterilor Premier League pe Jesse Lingard, Kevin De Bruyne, Christian Eriksen şi Alexis Sanchez.

0

Callum Wilson a fost implicat apoi şi în faza care a dus la golul al doilea al lui Bournemouth, în minutul 64. Assist-ul său pentru Junior Stanislas a fost continuat de jucătorul de bandă englez cu o finalizare inspirată, printre picioarele lui Thibaut Courtois, iar seara magica a oaspeţilor începea să se contureze cu adevărat pe Stamford Bridge. Trei minute mai târziu, echipa pregătită de Eddie Howe a dat lovitura decisivă prin Nathan Ake, un jucător care până recent a aparţinut de clubul londonez. Tânărul fundaş central a deviat în poartă un şut trimis de la marginea careului de Junior Stanislas şi a dus scorul la 3-0, spre stupoarea generală a publicului gazdă.

În minutul 73 Chelsea ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, după ce Ake a controlat cu mână un balon reluat cu capul de Pedro, însă centralul Lee Probert a lăsat jocul să continue, iar Bournemouth a obţinut un succes impresionant atât ca maniera de joc, cât şi ca proporţii ale scorului. Ultimul eşec al lui Chelsea la trei goluri pe teren propriu datează de pe 16 aprilie 2016, când un hattrick reuşit de Sergio Aguero aducea victoria pentru Manchester City. Graţie celor trei puncte aduse din capitala Angliei, Bournemouth ajunge la şase etape consecutive fără eşec şi urcă pe poziţia a zecea în clasamentul Premier League. De partea cealaltă, Chelsea pierde teren în lupta pentru locul al doilea şi se vede egalată la puncte de Liverpool, care are de asemenea un golaveraj mai bun.

Chelsea – Bournemouth, statistici şi curiozităţi

• gruparea londoneză nu a pierdut niciodată la o diferenţă de patru goluri pe teren propriu în istoria Premier League, însă eşecul cu Bournemouth reprezintă al şaptelea meci pierdut la trei goluri pe Stamford Bridge.
  • Chelsea a pierdut cinci meciuri de Premier League în acest sezon, la fel de multe precum în întreaga ediţie 2017/18.
  • Formaţia pregătită de Eddie Howe şi-a egalat cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere în Premier League; ultimul şir de şase etape fără eşec datează din decembrie 2015.
  • doar Sergio Aguero (cinci reuşite) a marcat mai multe goluri în Premier League decât Callum Wilson (trei) în 2018.

Chelsea – Bournemouth, declaraţii ale antrenorilor

Antonio Conte: “A fost dificil pentru noi să jucam acest meci, dar cred că rezultatul final este consecinţa multor situaţii diferite. Ei au meritat să câştige, felicitări lui Bournemouth, dar noi nu avem voie să găsim scuze, vom încerca să muncim mai mult şi să ne recuperăm jucătorii. Am pierdut meciul într-o manieră urată şi trebuie să ne asumăm răspunderea, sunt multe greşeli în spatele acestui rezultat. Greşeli care ne aparţin tuturor, nu doar echipei. Fotbalul nu este atât de simplu, oricât de mult ar crede unii oameni. Toţi cei care lucrăm la Chelsea în acest moment trebuie să ne asumăm răspunderea, nu doar jucătorii sau antrenorul. Trebuie să fim o singură persoană, să pierdem şi să câştigăm împreună.”

Eddie Howe: “Este un sentiment extraordinar, cred că a fost cea mai bună evoluţie a noastră din acest sezon şi cel mai bun rezultat posibil. Când se întâmplă ca o astfel de evoluţie să nu fie dublată şi de rezultat, se pierde puţin din satisfacţia jocului, dar de această dată le-am obţinut pe ambele, ceea ce este extraordinar. Am reuşit să exprimăm pe teren tot ceea ce ne-am propus, am fost o echipă disciplinată, însă de asemenea am dovedit un nivel de calitate ridicat. Golurile marcate au venit ca urmare a unor faze excelente şi reprezintă o răsplată meritată pentru jucători. Am fost mulţumit inclusiv de evoluţia noastră din prima repriză, deoarece este extrem de dificil să blochezi jucători de atac precum cei ai lui Chelsea. O performanţă imensă, construită pe multă muncă şi disciplină.”