AS Roma
    0

Chievo – AS Roma 0-0. Stefano Sorrentino, decisiv pentru gruparea veroneză

10 decembrie 2017

AS Roma nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 0-0 pe stadionul Marc'Antonio Bentegodi din Verona, contra celor de la Chievo

Alisson

AS Roma pierde ocazia de a profita de rezultatul de egalitate dintre Juventus şi Inter, înregistrat în etapa cu numărul 16 din Serie A, formaţia din capitala Italiei fiind blocată la Verona de intervenţiile portarului Stefano Sorrentino, precum şi de lipsa de inspiraţie în faţa porţii. După remiza consemnată pe propria arenă cu Napoli, Chievo reuşeşte astfel să obţină un punct importat din duelul cu o altă echipă care îşi proprune să lupte pentru câştigarea titlului.

Mijlocaşul argentinian Lucas Castro a reprezentat singura absenţă notabilă din tabăra grupării veroneze, astfel că tehnicianul Rolando Maran a putut alinia aproape cea mai bună formaţie de start, cu Stefano Sorrentino în poartă şi o linie defensivă formată din Fabrizio Cacciatore, Nenad Tomovic, Alessandro Gamberini şi Pawel Jaroszynski. La mijloc Fabio Depaoli, Ivan Radovanovic şi Samuel Bastien au evoluat în spatele unui trident ofensiv format din Valter Birsa, Riccardo Meggiorini, respectiv Roberto Inglese.

De partea cealaltă, experimentatul mijlocaş Daniele De Rossi şi-a ispăşit ultima etapă de suspendare în această după amiază, astfel că linia de mijloc a grupării romane a fost formată din Kevin Strootman, Maxime Gonalons şi Radja Nainggolan. Schimbări importante în atac, acolo unde Edin Dzeko şi Diego Perotti au rămas pe banca de rezerve, în timp ce Patrik Schick şi Gerson au evoluat alături de Stephan El Shaarawy.

Chievo – AS Roma, câte o mare ocazie pentru fiecare echipă în prima repriză

Pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi din Verona, Chievo şi-a câştigat renumele unei echipe capabile să pună în dificultate orice adversar din Serie A, o situaţie pe care AS Roma a întâmpinat-o la rândul său. Deşi oamenii lui Eusebio Di Francesco au avut de partea lor posesia, primele două ocazii importante ale partidei au fost trecute în contul gazdelor: o centrare din lovitură liberă a lui Valter Birsa nu a fost respinsă corespunzător de defensiva formaţiei capitoline, iar reluarea lui Roberto Inglese de la marginea careului mic a lovit bara porţii apărate de Alisson Becker. Doar câteva momente mai târziu, acelaşi Valter Birsa, fostul jucător al lui AC Milan, s-a regăsit într-o situaţie favorabilă de a finaliza, însă execuţia sa din afara careului a trecut puţin pe lângă.

0

Replica celor de la AS Roma a venit la jumătatea primei reprize, când şutul de la distanţă al lui Aleksandar Kolarov a fost deviat elegenat de Stephan El Shaarawy, însă insuficient de precis pentru a-l învinge pe Stefano Sorrentino. Experimentatul portar italian a intervent apoi salvator şi pe continuarea fazei, balonul ajungând la Gerson, care din câţiva metri nu a reuşit să trimită mingea în poartă. O dublă mare ocazie de gol pentru AS Roma, care nu a valorificat situaţia imensă de a deschide scorul şi a intrat astfel la cabine cu scorul de 0-0, în faţa unui adversar incomod pe teren propriu.

Chievo – AS Roma, o repriză secundă mult mai animată

Conştientă de necesitatea de a obţine toate cele trei puncte din această deplasare dificilă, AS Roma a început repriza a doua într-o manieră mult mai ofensivă şi a reuşit cu adevărat să creeze probleme defensivei oamenilor lui Rolando Maran. Stefano Sorrentino şi-a salvat echipa în alte două rânduri, la şuturile puternice ale lui Maxime Gonalons, respective Aleksandar Kolarov, ambele respinse în corner de experimentatul portar italian. Fundaşul stânga Aleksandar Kolarov a stat la baza celor mai multe iniţiative ofensive ale oaspeşilor, pătrunderile sale fiind continuate cu o serie de centrări precise, nevalorificate însă de colegii săi. Antrenorul Eusebio Di Francesco a apelat la introducerea Edin Dzeko pentru ultimele 30 de minute, iar atacantul bosniac s-a făcut imediat remarcat, prima dată printr-un şut de la marginea careului, apoi printr-o alunecare ce ar fi putut duce la deschiderea scorului, după o nouă centrare puternică a lui Aleksandar Kolarov.

Cu zece minute înainte de final, o excelentă centrare de pe partea dreaptă a lui Radja Nainggolan l-a găsit complet nemarcat pe Edin Dzeko în interiorul careului, însă finalizarea vârfului bosniac a trecut puţin peste poarta apărată de Stefano Sorrentino, care apoi şi-a salvat din nou miraculos echipa în minutul 83, când execuţia lui Patrik Schick a fost deviată de defensiva gazdelor, însă un reflex al portarului italian s-a dovedit încă o dată decisiv.

Scor final 0-0 şi AS Roma se poate declara nemulţumită de deznodământul confruntării de la Verona, în special datorită modului în care au decurs lucrurile de-a lungul ultimelor 45 de minute. De partea cealaltă, Chievo a demonstrat că pe teren propriu are capacitatea de a evolua mult mai bine, după eşecul categoric suferit în runda anterioară cu Inter, scor 5-0. Oamenii lui Rolando Maran rămân în zona de mijloc a clasamentului Seriei A, însă vor avea nevoie de rezultate mai bune în deplasare pentru a spera să se poată implica cu adevărat în lupta pentru un loc în cupele europene.