2
  • Juventus
    Juventus
    3

Chievo – Juventus 2-3. Cristiano Ronaldo debutează fără gol dar cu victorie la Juventus

David Petre
18 august 2018

Juventus a câștigat meciul din deplasare cu Chievo printr-un gol marcat de Bernardeschi în minutul 93 la debutul lui Cristiano Ronaldo în Serie A.

Szczęsny

Un gol marcat de Bernardeschi într-un final dramatic a decis în favoarea lui Juventus primul meci al lui Cristiano Ronaldo în Serie A și oferă campioanei en-titre un debut cu dreptul, dar nu lipsit de emoții, în noul sezon. Puțini s-ar fi așteptat ca juventinii să întâmpine probleme la Verona în fața unui adversar care nu a putut face transferuri importante în această vară deși cochetase cu retrogradarea până spre finalul stagiunii anterioare, însă două erori defensive ale noilor sosiți Bonucci și Cancelo au oferit celor de la Chievo un nesperat avantaj și au pus în dificultate trupa bianconero, care a trebuit să aștepte până în minutul 93 pentru a marca golul victoriei, la scurtă vreme de la realuarea unui joc ce fusese întrerupt cinci minute pentru a lămuri o fază confuză în care VAR-ul avea să anuleze pentru un henț la Ronaldo ceea ce tehnologia liniei porții indicase inițial ca fiind gol valabil. Cristiano nu a reușit să marcheze în meciul de debut deși a căutat cu ardoare golul, însă chiar și așa jocul de la Verona a fost un veritabil thriller, un început cum nu se poate mai bun pentru noul sezon de Serie A ce promite mai mult spectacol decât precedentele.

Lucru firesc, toți ochii au fost îndreptați asupra cvintuplului câștigător al Balonului de Aur, care încă de la aterizarea în Italia a stârnit un interes uriaș. Ronaldo a început meciul ca vârf împins într-un 4-2-3-1 cu Dybala, Doublas Costa și Cuadrado în spate și a beneficiat de puține baloane utile într-o primă repriză în care nu a părut integrat în jocul colectiv, însă a fost mult mai incisiv după pauză când și-a creat câteva bune ocazii de gol, lovindu-se însă de intervențiile fenomenale ale veteranului din poarta lui Chievo, Stefano Sorrentino. Tehnicianul Massimiliano Allegri spusese înainte de meci că încă nu a decis care este cea mai potrivită poziție a portughezului în angrenajul lui Juve, dar cert este că Ronaldo a părut să se simtă mai bine odată cu trecerea în partea stângă, după intrarea lui Mandzukic în minutul 64.

Dacă debutul lui Cristiano a fost primit cu multă căldură de fanii torinezi, nu de același tratament a avut parte Leonardo Bonucci, revenit în această vară la Juventus după un an petrecut în tricoul lui AC Milan. Bonucci a fost întâmpinat cu fluierături la prima atingere de balon, însă acestea au fost stinse repede de golul marcat de Khedira încă din minutul 3 după o minge întoarsă cu capul de Chiellini la o fază fixă.

În avantaj pe tabelă în fața unui adversar lipsit de calitate la construcție, Juventus a controlat autoritar posesia dar nu și-a creat până la pauză decât o singură bună ocazie, la un șut al lui Ronaldo din marginea careului la care mingea a trecut la o palmă de poarta lui Sorrentino. Portughezul a mai încercat o dată din unghi iar Douglas Costa a ratat de puțin vinclul cu un șut din afara careului, însă scorul pauzei avea să fie 1-1 după ce apărarea torinezilor l-a scăpat din marcaj pe Stepinski și i-a permis o lovitură simplă de cap la o centrare din partea stângă în minutul 38.

0

Norocoși să marcheze o dată într-o repriză în care cu greu se apropiaseră cu mingea de poarta lui Szczesny, cei de la Chievo au mai punctat o dată și după pauză, dintr-un penalty obținut și transformat de Giaccherini la o imprudență a noului fundaș dreapta juventus Joao Cancelo. La 2-1 a intrat în scenă Ronaldo, care într-un inverval de opt minute a avut trei bune situații de gol, cea mai mare dintre ele fiind un superb șut în diagonală din marginea careului, blocat cu un reflex uluitor de Sorrentino. La scurt timp de la intrarea pe teren Mandzukic a avut și el o bună lovitură de cap pentru juventini, însă egalarea avea să survină prin autogolul lui Bani la un corner bătut bine de Bernardeschi din partea dreaptă.

Recitalul ofensiv al lui Juve a continuat cu o lovitură liberă bine bătută de Ronaldo dintr-o poziție laterală, apoi Allegri i-a oferit și lui Emre Can debutul, iar internaționalul german și-a trecut rapid în cont o ocazie la o lovitură bună de cap. Jocul unidirecțional avea să capete nuanțe dramatice în final, cu un gol anulat lui Juventus după consultarea VAR-ului pentru un henț al lui Ronaldo înainte ca Mandzukic să fi trimis mingea cu capul dincolo de linia porții, dar și pentru a i se acorda îngrijiri portarului lui Chievo, rămas la pământ după ciocnirea cu Ronaldo și ulterior scos pe targă. Cu Andrea Seculin între buturi apărarea lui Chievo nu a rezistat decât două minute, până când Bernardeschi a reluat în plasă o minge centrată din stânga de Alex Sandro, trimițând toate cele trei puncte în tabăra torineză.