Cristiano Ronaldo a semnat cu Al Nassr și va fi cel mai bine plătit sportiv al planetei

Cristiano Ronaldo va câștiga peste 1 milion de dolari pe săptămână până în iunie 2025 după transferul la clubul Al Nassr din Arabia Saudită.

Cristiano Ronaldo a semnat cu Al Nassr din Arabia Saudită
31 decembrie 2022

Cristiano Ronaldo a semnat oficial un contract de doi ani și jumătate cu clubul Al Nassr din Arabia Saudită, grație căruia va deveni cel mai bine plătit jucător de pe planetă. Atacantul portughez va câștiga un salariu de peste 1 milion de dolari pe săptămână, pe lângă potențialele încasări din vânzarea drepturilor sale de imagine, iar înțelegerea valabilă până în iunie 2025 valorează aproximativ 200 de milioane de euro.

Din punct de vedere sportiv este fără îndoială o ieșire pe ușa din dos pentru unul dintre cei mai apreciați fotbaliști din istorie, însă datele financiare ale noului contract transformă într-un mare succes apusul de carieră al acestuia. Ronaldo a părăsit-o cu scandal pe Manchester United la jumătatea sezonului, și-a pierdut și locul de titular în naționala Portugaliei în meciurile decisive de la Campionatul Mondial 2022 și nu a reușit să își găsească o altă echipă de club europeană implicată în Champions League unde deține principalele recorduri individuale, însă în ciuda vizibilei scăderi a randamentului pe terenul de joc își va duce mai departe legenda la nivel de imagine.

“Cel mai mare atlet din lume a semnat oficial pentru clubul nostru”, a fost mesajul publicat la Al Nassr pe contul de Twitter, iar comunicatul clubului din capitala Arabiei Saudite publicat pe site-ul oficial arată că acest contract “nu numai că va inspira clubul nostru să obțină un succes și mai mare, ci va inspira liga noastră, întreaga națiune și generațiile viitoare, băieți și fete deopotrivă, să fie cea mai bună versiune a lor”.

Conform presei internaționalei, este de așteptat ca această mutare să îl propulseze pe Cristiano Ronaldo în postura de ambasador al candidaturii Arabiei Saudite pentru Cupa Mondială din 2030, însă rămâne de văzut în ce măsură acest lucru va deveni realitate în condițiile în care țara sa de origine, Portugalia, se află deja în această cursă într-o candidatură comună cu Spania pentru găzduirea acelui turneu final. În mod normal rotația continentală impusă de FIFA ar face imposibilă organizarea Mondialului în Arabia Saudită la doar opt ani după ediția din Qatar, însă zvonuri din lumea fotbalului vorbesc despre o candidatură comună cu Egipt în spațiul alocat Africii.

Unul dintre cei mai mari jucători din toate timpurile

Cu peste 800 de goluri marcate pentru echipele de club și naționala Portugaliei, Cristiano Ronaldo este considerat unul dintre cei mai mari jucători de fotbal din toate timpurile și câștigător de cinci ori al Balonului de Aur. Ronaldo și-a început cariera la Sporting Lisabona în Portugalia înainte de a se muta la Manchester United în 2003. A petrecut șase sezoane cu clubul englez, câștigând trei titluri în Premier League și Liga Campionilor în sezonul 2007-2008. În 2009 a trecut la Real Madrid pentru un transfer record la acea dată de aproximativ 84 de milioane de euro și a petrecut acolo nouă sezoane în care a marcat 451 de goluri devenind cel mai mare marcator din istoria clubului și și-a completat palmaresul cu două titluri de campion al Spaniei, patru alte trofee Champions League și trei Supercupe ale Europei. După un periplu la Juventus alături de care a câștigat două titluri de campion al Italiei, s-a întors în 2019 la Manchester United.

Ronaldo este de asemenea deținătorul recordului de goluri la naționala Portugaliei, pentru care are peste 170 de apariții și alături de care a câștigat EURO 2016 și ediția inaugurală a Ligii Națiunilor.

Despărțirea cu cântec a lui Cristiano Ronaldo de Manchester United

Cristiano Ronaldo a avut parte de un debut dezamăgitor de sezon 2022-2023 la Manchester United, unde a marcat doar 3 goluri în 16 apariții după ce și-a pierdut postul de titular în mandatul lui Erik ten Hag. În luna octombrie a fost suspendat de club după ce a refuzat să intre pe teren în ultimele minute ale meciului de campionat cu Tottenham și a fost lăsat în afara lotului pentru derby-ul cu Chelsea din etapa următoare. Ulterior a fost reprimit la antrenamente și a bifat patru meciuri consecutive ca integralist (câte două în Europa League și Premier League), cea mai lungă astfel de serie din acest sezon, însă a fost din nou criticat după o evoluție slabă în înfrângerea cu Aston Villa de pe 6 noiembrie, iar acela avea să fie ultimul său meci în campionatul englez.

În luna noiembrie a acordat un interviu incendiar cunoscutului jurnalist britanic Piers Morgan în care i-a atacat pe antrenorul Erik ten Hag, pe patronii americani ai echipei, pe directorul executiv Richard Arnold și pe directorul sportiv John Murtough. Ca reacție, Ten Hag a spus că s-a simțit trădat de Ronaldo în respectivul interviu după ce îi acordase banderola de căpitan în meciul cu Aston Villa, iar anumiți jucători din lotul lui Manchester United s-au arătat deranjați de tonul agresiv al mesajului coechipierului lor. În urma acelui interviu contractul lui Cristiano Ronaldo cu Manchester United a fost reziliat în timpul Campionatului Mondial din Qatar, iar presa din Anglia a scris că jucătorul nu a primit vreo compensație financiară.

Cine este Al Nassr?

Al Nassr este un club de fotbal profesionist cu sediul în Riyadh, capitala Arabiei Saudite. Clubul a fost fondat în 1955 și are o istorie bogată în fotbalul din această țară, câștigând titlul Ligii Profesioniste Saudite de 9 ori, ultima oară în 2019. Pe plan continental are doar două trofee, Cupa Cupelor în 1997-98 și Supercupa Asiei 1998, iar în AFC Champios League a disputat o finală, pierdută în 1995 în fața sud-coreenilor de la Ilhwa Chunma.

Din 2020, Al Nassr își joacă meciurile de acasă pe Mrsool Park, un stadion cu a capacitate de 25.000 de locuri construit între 2011 și 2014. Clubul are o bază de fani dedicată și este cunoscut pentru sprijinul său pasionat, meciurile atragând adesea mulțimi mari. Al Nassr are o rivalitate acerbă cu un alt club din Riyadh, Al Hilal, iar meciurile lor sunt cunoscute drept “Clasicul saudit”.

Echipa este condusă în acest moment de francezul Rudi Garcia, care în cariera de antrenor a mai pregătit echipe precum Lille, AS Roma, Olympique Marseille și Lyon, însă presa din Statele Unite scrie că Ronaldo va avea libertate în a alege un nou antrenor și un cuvânt greu de spus în campaniile de transferuri. În trecut, Al Nassr a fost antrenată și de doi tehnicieni români, Mircea Rednic și Ilie Balaci.