Premier League, 02 ianuarie 2021, ora 17:00
20
Sheffield United

Jeffrey Schlupp 4
Eberechi Eze 45

Crystal Palace – Sheffield United 2-0. Antwoine Hackford, primul jucător în Premier League din generația 2004

La 16 ani și 288 de zile, Antwoine Hackford este primul jucător din generația 2004 care debutează în Premier League.

2 ianuarie 2021

La 16 ani și 288 de zile, Antwoine Hackford este primul jucător din generația 2004 care debutează în Premier League, însă intrarea sa pe teren în minutul 80 este singura veste bună pentru Sheffield United, care rămâne cu doar 2 puncte după ce a fost învinsă cu 2-0 la Londra pe terenul lui Crystal Palace și devine prima echipă de la Bolton Wanderers în 1902 (!) care nu câștigă niciunul din primele 17 meciuri ale unui sezon în prima ligă engleză.

Vizita lui Sheffield a fost însă de bun augur pentru Palace, care a pus punct unei serii de șase meciuri fără victorie și a obținut primul său clean sheet din septembrie, de la un 1-0 cu Southampton în chiar prima etapă a sezonului. Gazdele și-au făcut meciul ușor după ce au marcat în minutul 4 prin Jeffrey Schlupp cel mai rapid gol al lor într-un meci de Premier League în ultimii trei ani, iar Eberechi Eze, intrat după accidentarea lui Schlupp, a marcat chiar înainte de pauză un gol superb, după ce a plecat din propria jumătate și a înșirat pe drum patru adversari.

Crystal Palace - Sheffield United 2-0, fișa tehnică