Eintracht Frankfurt
Mats Hummels 44
Nico Schulz 11 (a)
André Silva 87

Dortmund – Eintracht Frankfurt 1-2. Mari problemele pentru Borussia în lupta pentru top4

Eintracht Frankurt a câștigat pe terenul lui Dortmund printr-un gol marcat în minutul 87 și și-a consolidat locul 4 în clasament.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
03 aprilie 2021
Andre Silva a marcat golul decisiv în meciul Dortmund - Eintracht 1-2

Borussia Dortmund și-a complicat șansele de a evolua în ediția viitoare a Ligii Campionilor după ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu contracandidata directă Eintracht Frankfurt și a rămas la șapte puncte în urma acesteia în clasament, cu șapte etape rămase de disputat până la finalul sezonului.

Dortmund a avut inițiativa în startul jocului, însă s-a văzut condusă încă din minutul 11 după ce Nico Schulz a respins în propria poartă mingea centrată de Filip Kostic. Galben-negrii au căutat cu insistență egalarea și au obținut-o în mod meritat în ultimul minut al primei reprize prin Mats Hummels, după ce Erling Haaland ratase o dublă ocazie.

Nu a fost seara lui Haaland, care a părut să meargă pe aceeași linie a evoluțiilor neinspirate de la echipa națională, în schimb a ieșit la rampă rivalul său în lupta pentru locul doi în topul golgheterilor din Germania, Andre Silva, care a marcat cu trei minute înainte de final cel de-al 22-lea gol al sezonului prin care consolidează poziția lui Eintracht în top 4.

Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 1-2, fișa tehnică