Bundesliga, 14 august 2021, ora 19:30, Dortmund

Giovanni Reyna 58
Erling Braut Håland 72

Felix Passlack 27 (a)
Jens Petter Hauge 86

Dortmund – Frankfurt 5-2. Haaland, în formă maximă înainte de Supercupa Germaniei

Borussia Dortmund a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu 5-2, cu participarea lui Erling Haaland la fiecare gol al galben-negrilor.

2 goluri și 3 assisturi pentru Haaland în primul meci din Bundesliga 2021-2022
David Petre, 14 august 2021

Deja autor al unui hattrick în meciul de debut al sezonului cu Wehen în Cupa Germaniei, Erling Haaland a făcut spectacol și în primul meci al lui Dortmund din noua ediție de Bundesliga, marcând de două ori și oferind trei assisturi în victoria convingătoare cu 5-2 în fața lui Eintracht Frankfurt. Apărarea permisivă a oaspeților a fost pradă ușoară pentru predatorul atacant norvegian, care demonstrează o formă de invidiat înainte de Supercupa Germaniei care se va juca marți seară pe Signal Iduna Park contra campioanei Bayern Munchen.

Haaland și-a început recitalul cu două assisturi pentru Reus și Thorgan Hazard, de o parte și de alta a autogolului lui Passlack care adusese celor de la Frankurt o egalare provizorie, apoi a marcat primul său gol după ce a avut o reacție mai rapidă decât ultimul fundaș al oaspeților și a rămas singur cu portarul Trapp. A fost 3-1 la pauză, deși Reus a mai punctat o dată după o uriașă eroare a goalpeekerului lui Eintracht dar și-a văzut anulată reușita după ce reluarea video a arătat că mingea depășise la un moment dat linia de fund a terenului.

Meciul a continuat după aceleași coordonate și după pauză, cu Haaland pasator decisiv pentru Giovanni Reyna și apoi din nou marcator pentru 5-1 în minutul 72. Abia la acest scor cei de la Frankurt au reapărut periculos la poarta lui Kobel și au redus din diferență cu patru minute înainte de final prin colegul lui Haaland de la naționala Norvegiei, Jens Petter Hauge, jucător împrumutat pentru un sezon de la AC Milan.

Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 5-2

• Erling Haaland a marcat 42 de goluri și a oferit 14 pase decisive în cele 44 de meciuri jucate în Bundesliga.
  • Marco Reus a marcat golul său cu numărul 100 în Bundesliga în tricoul lui Dortmund. Totalul golurilor sale în prima divizie germană este 136, incluzând aici și reușitele pentru Borussia Mönchengladbach.
  • Dortmund a ajuns la 8 victorii consecutive în Bundesliga, performanță cu care egalează recordului clubului stabilit în sezonul 2011-2012 sub comanda lui Jurgen Klopp când a câștigat titlul.
  • Meciul Dortmund - Frankfurt a consemnat debutul a cinci jucători în Bundesliga: Donyell Malen și Antonios Papadopoulos la formația gazdă, respectiv Borre, Hauge and Jesper Lindstrom la oaspeți.