0
  • FC Barcelona
    Barcelona
    2

Eibar – Barcelona 0-2. Victorie chinuită a catalanilor în fața unui joc combinativ lăudabil al gazdelor

David Petre
17 februarie 2018

Eibar a controlat meciul cu Barcelona, dar eliminarea lui Orellana în minutul 66 i-a redus șansele la obținerea unui rezultat pozitiv.

ter Stegen

Pauza de o săptămână a ajutat-o pe Barcelona să regăsească drumul spre victorie după două remize consecutive în campionat, însă catalanii au bifat o nouă evoluție modestă și s-au văzut dominați în cea mai bună parte a deplasării de la Eibar, echipă al cărei joc de pase justifică îi pe deplin aspirațiile europene. Probabil că proximitatea meciului cu Chelsea a afectat nivelul de energie pe care trupa lui Valverde a fost dispusă să o consume, însă nu explică și numărul uriaș de greșeli la construcție și modul în care nu s-a putut impune în zona centrală a terenului. Grație unei linii de mijloc elastice și muncitoare, cei de la Eibar au câștigat repede mingea și au folosit-o într-un mod deopotrivă spectaculos și eficient pentru a se apropia de careul catalan, însă în cele din urmă poziția prea avansată a liniilor gazdelor a fost speculată de Barcelona prin pase lungi și astfel toate cele trei puncte au intrat la final în contul catalanilor.

În stabilirea rezultatului final a cântărit și eliminarea lui Orellana, care a văzut destul de ușor al doilea cartonaș galben pentru un gest nesportiv și a stopat entuziasmul gazdelor, care deși erau conduse și nu își creau ocazii mari de gol se aflau totuși la cârma jocului. Au fost câteva momente tensionate care au dus și la eliminarea de pe bancă a tehnicianului Mendilibar, iar de aici meciul a devenit mai simplu pentru catalani care au știut prin posesie să își conserve și până la urmă să își sporească avantajul.

După două remize consecutive Ernesto Valverde nu a vrut să riște nimic și a folosit cel mai bun unsprezece, dar acest lucru nu i-a garantat Barcelonei controlul. Încă din primul minut gazdele au ajuns cu ușurință la poarta lui Ter Stegen și și-au trecut în cont o bună ocazie la lovitura de cap a lui Coke, iar scenariul avea să se repete cu o frecvență ridicată pe fondul unei neobișnuite lipse de coeziune între liniile catalane, a erorilor mijlocașilor și a evoluției nu tocmai sigure a fundașului central Umtiti.

Două lucruri au funcționat totuși bine la Barcelona: contraatacul și pasa în adâncime, în cele mai multe cazuri cu Suarez ca destinatar. În trei rânduri uruguayanul a ajuns în postura de a-l dribla pe portarul Marko Dmitrovic, un tânăr care la 1,94 este greu de surprins la baloanele înalte dar puțin mobil la acțiunile rapide. Suarez a ajuns prima oară în poziție de finalizare în minutul 8 când faza s-a încheiat cu un șut în blocaj al lui Jordi Alba, apoi a reușit deschiderea scorului în minutul 16 cu cel de-al 100-lea gol personal în La Liga, după o pasă de mare calitate a lui Messi.

0

Eibar a reacționat repede, Orellana a avansat pe un culoar liber și a catapulpat mingea peste Ter Stegen dar aceasta a căzut pe transversală, apoi Messi a lovit și el bara cu un șut din interiorul careului după o minge întoarsă de Suarez. A fost bara cu numărul 23 a Barcelonei în acest sezon, iar Messi și-a bătut deja propriul record din sezonul 2014-2015, când încheiase în acest mod 12 faze.

Dacă Eibar avusese o posesie superioară pe fondul unui meci echilibrat în prima parte, controlul gazdelor s-a accentuat după pauză, pe fondul unui remarcabil joc de pase ce a creat superioritate în orice zonă a terenului. O astfel de acțiune rapidă a dus la marea ocazie a japonezului Takashi Inui din minutul 58, când nu a prins spațiul porții din poziție liberă după o pasă inteligentă a lui Orellana.

Echilibrul s-a rupt însă în minutul 66, când fostul jucător al Celtei Vigo a văzut al doilea galben după câteva cuvinte adresate centralului urmate de lovirea ostentativă a mingii. Eibar a încercat să își continue jocul combinativ însă Barcelona a exploatat mai bine spațiile libere, revigorată și de schimbările făcute de Valverde care a apelat la Coutinho în locul lui Iniesta și Aleix Vidal în locul lui Paulinho.

După o bună situație de gol a lui Messi care a încercat să îl lobeze pe Dmitrovic, Eibar a avut o mare ocazie de gol prin Inui care a tras în blocaj din situație bună după o minge respinsă greșit de Umtiti. A fost ultima ocazie a gazdelor, în schimb Aleix Vidal a ratat din postură de unu la unu cu portarul, apoi Jordi Alba a ridicat scorul la 2-0 pentru Barcelona după ce Dmitrovic îl mai blocase o dată pe Messi.

Pentru catalani urmează deplasarea la Londra pentru meciul tur al optimilor Champions League cu Chelsea, apoi jocuri aparent lejere în campionat cu Girona acasă și Las Palmas în deplasare. Pentru Eibar a fost doar a doua înfrângere în unsprezece 11 etape și urmează dueluri cu Celta Vigo și Villarreal.