Bundesliga, 05 august 2022, ora 21:30, Frankfurt am Main

Sadio Mané 29
Jamal Musiala 35
Serge Gnabry 43
Jamal Musiala 83

Eintracht Frankfurt 1-6 Bayern München. Cinci marcatori diferiți pentru Bayern în etapa inaugurală din Bundesliga

Dublă pentru Jamal Musiala în meciul Eintracht Frankfurt - Bayern Munchen 1-6 în prima etapă din Bundesliga 2022-2023

Bayern München a câștigat cu 6-1 la Frankfurt în prima etapă din Bundesliga 2022-2023, cu cinci marcatori diferiți în prima repriză.

David Petre, 6 august 2022

Defensiva lui Eintracht Frankfurt nu a avut răspuns pentru mobilitatea incredibilă a atacului lui Bayern, iar cinci jucători diferiți ai baverezilor au marcat într-o primă repriză de vis în care Thomas Muller și Sadio Mane au lovit și bara, într-o demonstrație de forță prin care campioana en-titre arată încă din startul sezonului că rămâne mare favorită să câștige al 11-lea titlu consecutiv în Bundesliga chiar dacă l-a pierdut în această vară pe jucătorul său iconic, Robert Lewandowski.

Bayern și-a făcut meciul ușor după ce Joshua Kimmich a deschis scorul încă din minutul 5 cu o execuție surprinzătoare din lovitură liberă care l-a surprins pe portarul Kevin Trapp, iar la capătul primelor 10 minute scorul era deja 2-0 după o altă fază fixă încheiată cu reușita lui Pavard la al șaptelea șut pe poartă al bavarezilor.

Cu patru zile înainte de Supercupa Europei contra lui Real Madrid, Eintracht a avut o singură șansă să salveze ceva din primul meci al sezonului când Lindstrom a rămas singur cu Neuer dar nu a prins spațiul porții, iar de acolo Bayern și-a continuat fără opoziție recitalul până la pauză, marcând de alte trei ori prin Sadio Mane, Musiala și Gnabry pentru un greu de anticipat 0-5.

Eintracht a avut o tresărire de orgoliu după pauză. Un gol anulat pentru offside și apoi golul de onoare marcat de Kolo Muani cu largul concurs al lui Manuel Neuer au punctat dominarea gazdelor în prima parte de reprizei secunde, însă Bayern a revenit în atac după minutul 75 și a mai marcat o dată în final prin Musiala, care grație acestei duble se instalează provizoriu pe prima treaptă a clasamentului golgheterilor din Germania.

Eintracht Frankfurt - Bayern München 1-6, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Eintracht Frankfurt - Bayern München: Debut pentru Matthijs de Ligt în Bundesliga

3

Bayern, fără înfrângere în prima etapă din Bundesliga de 11 ani. Curiozități statistice ale meciului Eintracht Frankfurt - Bayern München 1-6

• Bayern nu a mai pierdut primul său meci într-o ediție de Bundesliga de 11 ani, ultima fiind un 0-1 cu Borussia Mönchengladbach în startul stagiunii 2011-2012.
  • Joshua Kimmich a marcat pentru prima oară în campionat direct din lovitură liberă, iar grație acestui gol a devenit al 17-lea jucător din istoria lui Bayern care marchează primul gol într-un sezon de Bundesliga.
  • Grație dublei de la Frankfurt Jamal Musiala a ajuns la 13 goluri marcate în Bundesliga, performanță cu care l-a egalat pe Uli Hoeneß în topul celor mai buni marcatori sub 20 de ani ai lui Bayern.