Bundesliga, 05 decembrie 2020, ora 16:30
Borussia Dortmund

Daichi Kamada 9

Giovanni Reyna 56

Eintracht Frankfurt – Borussia Dortmund 1-1. Dortmund nu câștigă fără Haaland

Golul magnific al lui Giovanni Reyna i-a adus Borussiei Dortmund doar un egal la Frankurt, unde nu a mai câștigat în Bundesliga din 2013.

5 decembrie 2020

Fără golgheterul Haaland accidentat înaintea meciului de Champions League cu Lazio, Borussia Dortmund nu a reușit să întrerupă seria meciurilor fără victorie în campionat la Frankfurt, oraș unde din septembrie 2013 a mai câștigat doar în Cupa Germaniei.

Lipsiți de claritate la finalizare, oamenii lui Favre au obținut doar un punct dintr-un meci pe care l-au controlat, marcând o singură dată prin execuția de excepție a tânărului american Giovanni Reyna, aflat la al doilea gol în acest sezon de Bundesliga. Eintracht a condus cu 1-0 din minutul 8 prin golul lui Martin Hinteregger care a speculat pasul greșit la ofsaid al apărării galben-negrilor, însă acesta avea să fie unicul șut pe poartă al gazdelor, în ciuda unei bune situații a lui Aymen Barkok după jumătate de oră de joc.

Folosirea lui Reus pe postul de nouă fals în meciul cu Lazio nu dăduse rezultate și Favre a încercat o nouă formulă ofensivă cu Reyna și Jadon Sancho în sprijinul lui Brandt, însă nici aceasta nu a fost o soluție pentru inficiența unei echipe a galben-negrilor care marcase în prima repriză doar de trei goluri în acest campionat. Atacul a arătat mai bine după pauză, însă șutul violent spre vinclu al tânărului american din minutul 56 avea să fie singura ocazie concretizată pe tabelă, iar Dortmund ratează șansa să se apropie semnificativ de primele două clasate Bayern și Leipzig înaintea meciului direct dintre acestea.

Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund 1-1, fișa tehnică