02
FC Barcelona

Frenkie de Jong 39
Riqui Puig 89

Elche – Barcelona 0-2. Catalanii bifează a cincea victorie consecutivă în deplasare

Barcelona a câștigat la Elche, scor 0-2, și termină turul campionatului în Spania pe locul 3, la 3 puncte în spatele lui Real Madrid

Riqui Puig a marcat cu capul în meciul Elche - Barcelona 0-2 (24 ianuarie 2021)
24 ianuarie 2021

În absența lui Messi și venită după trei meciuri de câte 120 de minute, Barcelona a fost lipsită și de strălucire și de prospețime în deplasarea la Elche, însă insistența ofensivă în fața unui adversar lipsit de abilități i-a adus cea de-a cincea victorie consecutivă în deplasare, lucru pe care îl realizase ultima oară în urmă cu trei ani. În urma acestui succes formația catalană revine pe locul 3 în clasament după 19 jocuri, la doar trei puncte de locul 2 ocupat de Real Madrid dar la șapte de liderul Atletico, care are și două meciuri în minus.

Lipsită de ritm, Barcelona a avut o posesie ternă în fața unei formații gazdă cantonată în apărare cu șase fundași în multe momente ale jocului, însă a avut noroc să intre în avantaj la pauză după ce Diego Gonzalez a respins spre propria poartă o minge centrată de Braithwaite, iar De Jong a apărut în ultima clipă pentru a transforma autogolul în gol. La 1-0 misiunea catalanilor ar fi trebuit să fie simplă, însă a fost nevoie de o intervenție a lui Ter Stegen pentru a menține avantajul după ce Mingueza și-a adăugat numele pe lista tot mai lungă a gafeurilor din tabăra blaugrana și i-a permis lui Rigoni să pătrundă singur spre poartă. Aceasta a fost însă singura mare ocazie a gazdelor, în timp ce Barcelona a mai punctat o dată în final prin Riqui Puig, proaspăt introdus pe teren, după o acțiune a lui De Jong.

Elche - FC Barcelona 0-2, fișa tehnică