Martin Braithwaite 29
Antoine Griezmann 42
Philippe Coutinho 57
Lionel Messi 73

Barcelona – Osasuna 4-0. Barcelona câștigă meciul, dar pierde și al patrulea fundaș central

Clement Lenglet a ieșit accidentat în meciul câștigat de Barcelona cu Osasuna, scor 4-0, în ziua în care clubul catalan împlinește 121 de ani.

29 noiembrie 2020

FC Barcelona a onorat aniversarea a 121 de ani de existență printr-o victorie convingătoare în fața Osasunei, însă sărbătoarea a fost umbrită de accidentarea aparent gravă a lui Clement Lenglet, ultimul din cei patru fundași centrali cu care formația catalană începuse sezonul. Francezul a părăsit terenul în minutul 67 cu probleme la glezna dreaptă, iar Koeman a trebuit să îl coboare din nou în mijlocul apărării pe Frenkie de Jong, de această dată în pereche cu Oscar Mingueza, cel care fusese promovat de urgență la echipa mare în această săptămână ca soluție de avarie la absențele lui Pique, Umtiti și Araujo.

Inedit a fost și atacul catalanilor, unde Braitwaithe și-a păstrat locul de vârf împins după prestația bună de la Kiev, de această dată în fața unei linii de trei în care Messi și Griezmann au făcut dese schimburi de poziție, iar Coutinho a intrat din stânga spre interior, eliberând spațiu în flanc pentru urcările lui Jordi Alba. A fost o dispunere ofensivă care a funcționat de minune, permițând fiecăruia din cei patru oameni din față să puncteze pe lista marcatorilor. Tânărul Pedri și-a păstrat locul în unsprezecele de start, folosit de această dată lângă De Jong în fața apărării.

În fața unei echipe aglomerate în defensivă, Barcelona a deschis scorul în minutul 30 după o fază confuză prin Braithwaite, aflat la primul gol pe Camp Nou. A fost 2-0 la pauză după o execuție superbă a lui Griezmann, apoi Coutinho a urcat scorul la 3-0 din assistul francezului.

Trincao, Dembele și Junior Firpo au intrat pe teren pentru ultima jumătate de oră și primii doi au combinat pentru al patrulea gol, refuzat în cele din urmă francezului de arbitrajul video pentru o poziție de ofsaid. Avea totuși să fie 4-0 după o fază individuală a lui Messi, care după gol i-a adus un omagiu lui Maradona dezvăluind un tricou al acestuia din perioada Newell’s Old Boys.

FC Barcelona - Osasuna 4-0, fișa tehnică