DanemarcaDanemarca
Karim Benzema 51

Andreas Cornelius 68
Andreas Cornelius 88

Franța 1-2 Danemarca. Dubla lui Andreas Cornelius generează prima mare surpriză a Ligii Națiunilor 2022

Dubla lui Andreas Cornelius i-a adus Danemarcei victoria în Franța, scor 1-2

Franța - Danemarca, scor 1-2. Cronica meciului din prima etapă a Ligii Națiunilor decis de dubla rezervei Andreas Cornelius.

Alexandru Melinte, 1 ianuarie 1970

Intrat pe teren în minutul 60, Andreas Cornelius a marcat cele două goluri prin care Danemaca a întors rezultatul în fața Franței și a produs prima mare surpriză din noua ediție de Nations League, în primul meci meci jucat pe Stade de France după haosul de la finala de Liga Campionilor jucată cu o săptămână în urmă.

Prezent pe teren și în acel meci, Karim Benzema a deschis scorul în minutul 51 pentru Franța după o acțiune superbă în careul advers la care a contribuit și Christopher Nkunku, intrat la pauză în locul starului Kylian Mbappe care a acuzat o problemă musculară spre finalul primei reprize.

Condusă de pe margine de secundul Guy Stéphan în absența selecționerului Didier Deschamps lovit de o dramă familială, Franța l-a pierdut și pe Raphael Varane în minutul 60 și la scurt timp a primit golul egalizator, marcat de Cornelius din pasa lui Hojberg după o eroare a fundașului lateral Theo Hernandez care nu a făcut corect pasul la offside.

La 1-1 N’Golo Kante a lovit bara cu un frumos șut din afara careului, însă mai multe ocazii mari au fost la poarta lui Hugo Lloris, care a avut două intervenții decisive la șutul lui Andreas Skov Olsen și la urcarea fără marcaj a lui Eriksen, însă nu a mai putut face nimic în minutul 88 la mingea catapultată de Cornelius sub transversală, la o nouă acțiune facilitată de apărarea deficitară a lui Hernandez.

Franța – Danemarca s-a terminat 1-2, un semnal de alarmă pentru naționala din Hexagon care se află în aceeași grupă cu nordicii și la Campionatul Mondial din Qatar.

Curiozități statistice ale meciului Franța - Danemarca 1-2

• Eroul Danemarcei din meciul cu Franța, Andreas Cornelius, a fost golgheterul lui Trabzonspor în drumul câștigării titlului de campioană a Turciei. Cu 15 goluri în campionat după transferul de la Parma de vara trecută, Cornelius a ocupat locul 5 în clasamentul golgheterilor din Super Lig.