La Liga, 02 ianuarie 2022, ora 15:00, Getafe
Real Madrid

Enes Ünal 9

Getafe – Real Madrid 1-0. Surpriză în primul meci din 2022 în La Liga

Getafe - Real Madrid 1-0, primul meci din La Liga în 2022

Getafe - Real Madrid, scor 1-0. Cronica meciului care a produs o surpriză în La Liga încă de la partida de debut a anului 2022.

Ștefan Gondor, 2 ianuarie 2022

Primul meci al anului 2022 în Liga a adus și prima mare surpriză, înfrângerea neașteptată a lui Real Madrid pe terenul lui Getafe, echipă ieșită in extremis din zona retrogradării grație unei alte victorii cu 1-0 în fața Osasunei înainte de Crăciun.

Pe Coliseum Alfonso Perez, Real Madrid a avut parte de un debut anevoios de meci, în care a primit gol încă din minutul 9 după ce Enes Unal i-a furat ușor mingea ultimului apărător Militao, iar apoi o altă eroare combinată a lui David Alaba și Courtois i-a oferit lui Maksimovic posibilitatea dublării avantajului, însă șutul slab spre poarta părăsită a fost pradă ușoară pentru goalkeeperul madrilen.

Fără Vinicius și Jovic infectați cu Covid, Realul a început cu o linie de atac formată din Benzema, Asensio și Rodrygo în care mai cu seamă Asensio a fost ieșit din joc, ceea ce a dus la înlocuirea sa încă de la pauză cu Eden Hazard. În fața apărării aglomerate a lui Getafe au fost puține ocazii la poarta lui Soria în prima repriză, cea mai mare dintre ele fiind o transversală a lui Modric după una din puținele acțiuni închegate ale oamenilor lui Ancelotti.

Golgheterul campionatului, Benzema a avut o mare ocazie de egalare în minutul 68 după o pasă a lui Marcelo care l-a găsit liber într-o poziție centrală în suprafața de pedeapsă adversă, însă mingea șutată nu tocmai fericit l-a lovit pe Cuenca și a ieșit în corner. David Soria a avut o paradă magistrală în minutul 76 la un șut bun al lui Casemiro din marginea careului, iar în prelungiri a mai avut o intervenție la o lovitură de cap a lui Isco după o fază fixă.

Au fost opt minute de prelungire din cauza numeroaselor trageri de timp ale celor de la Getafe, însă acestea și-au îndeplinit scopul de a rupe ritmul echipei lui Ancelotti, care începe 2022 cu o înfrângere care totuși nu îi periclitează încă prima poziție în clasament.

Getafe - Real Madrid 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Getafe - Real Madrid: Vinicius și Jovic, absenți din cauza Covid-19