Ramy Bensebaini 49
Marcus Thuram 78

Erling Braut Håland 22
Erling Braut Håland 28

Borussia Mönchengladbach – Borussia Dortmund 4-2. Dublă pentru Haaland, dar Dortmund rămâne cu 1 punct în ultimele 3 meciuri

Borussia Mönchengladbach - Borussia Dortmund, scor 4-2, Bundesliga 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Borussia Monchengladbach - Borussia Dortmund 4-2, 22 ianuarie 2021
23 ianuarie 2021

Partea a doua a sezonului de Bundesliga a început cu un thriller cu șase goluri și întoarceri de rezultat: Borussia Mönchengladbach a pus punct unei serii de 11 înfrângeri consecutive în fața rivalei Dortmund și a luat locul acesteia în top 4. La Dortmund schimbarea de antrenor pare să nu fi avut un impact major, fiindcă sub comanda lui Edin Terzic echipa a obținut un singur punct din ultimele 3 meciuri și se poate găsi fi la finalul acestei runde la 13 puncte în urma liderului Bayern.

Meciul de pe Borussia-Park a început exploziv, cu un gol marcat în secunda 43 de Neuhaus, însă după o îndelungă consultare a VAR-ului reușita a fost anulată pentru un fault al lui Hofmann asupra lui Bellingham. A fost nevoie din nou de arbitraj video în minutul 11, însă de această dată gazdelor le-a fost validat golul de 1-0, marcat de Elvedi cu capul la o lovitură liberă executată de Hofmann.

Dortmund s-a pus greu în mișcare, însă a fost nevoie de un singur moment de sclipire din partea lui Jadon Sancho pentru a-l activa pe Haaland, autor al golului egalizator în minutul 22 la prima acțiune consistentă a formației vizitatoare. Golul a dat aripi galben-negrilor și Haaland a marcat din nou după șase minute, însă entuziasmul le-a fost curmat de o eroare a portarului Burki care a respins în față mingea centrată de Stindl și Elvedi și-a completat și el dubla. O primă repriză nebună cu 16 șuturi dintre care 9 pe poartă putea fi decisă în favoarea oricărei echipe, însă la cabine s-a intrat cu 2-2 după ce Haaland și Sancho pentru oaspeți și Neuhaus pentru gazde au irosit situații bune.

La reluare Die Fohlen au fost mai alerți și au pedepsit defensiva neglijentă a lui Dortmund pentru a treia oară prin Bensebaini, apoi Alassané Pléa a ratat o mare ocazie de a duce scorul la 4-2. Gladbach a făcut pasul înapoi renunțând la stilul său spumos în favoarea unui joc mai cumpătat și mai puțin alert, însă avea să mai profite o dată de punctul nevralgic al lui Dortmund, fazele fixe, cu Thuram autor al golului patru la zece minute de la revenirea pe teren după mai bine de o lună de absență.

42

Curiozități statistice ale meciului Borussia Mönchengladbach - Borussia Dortmund 4-2

• Gladbach a pus punct unei serii de 11 înfrângeri consecutive în fața lui Dortmund, cea mai lungă serie din întreaga sa istorie împotriva oricărui adversar.
  • Elvedi a marcat în meciuri consecutive de Bundesliga pentru prima oară în carieră și are 3 goluri marcate în ultimele 2 partide, după ce înscrisese de 5 ori în precedentele 155 de jocuri.
  • Haaland a marcat cel puțin două goluri într-un meci de Bundesliga pentru a noua oară, în 28 de apariții pentru Dortmund.