Antoine Griezmann 12
Lionel Messi 35
Lionel Messi 42
Antoine Griezmann 63

Granada – Barcelona 0-4. Barcelona, la a patra victorie consecutivă în deplasare

Barcelona a câștigat la Granada cu 4-0 prin dublele lui Messi și Griezmann, obținând a patra victorie consecutivă în deplasare.

David Petre, 9 ianuarie 2021

Barcelona a deschis cu noroc scorul în meciul cu Granada într-un moment în care jocul părea blocat, iar de acolo totul a curs în favoarea sa, până la fluierul de final care i-a adus cea de-a patra victorie consecutivă în deplasare. Ronald Koeman adusese în discuție implicarea formației blaugrana în lupta pentru titlu, iar meciul de pe Nuevo los Carmenes a fost exact argumentul care dă valoare acestei ipoteze, o victorie concludentă în fața unui adversar de cupe europene care face bine ce face. Evident că pentru formația blaugrana ar putea fi prea târziu să se bată la titlu, însă impresia momentului estă că echipa merge în direcția dorită.

Trei au fost elementele de bun augur pentru catalani la Granada: că nu au luat gol deși au avut o defensivă din nou improvizată cu Umtiti titular pentru prima oară în acest sezon după ce Araujo s-a accidentat la încălzire, că Messi continuă să strălucească și că Griezmann a fost în sfârșit implicat într-un meci, cu dublă și pasă de gol.

Granada a început mai bine iar Ter Stegen a fost obligat la o intervenție încă din minutul 2 la un șut al lui Puertas, însă Barcelona a deschis scorul cu multă șansă în minutul 12, când Soldado a deviat până la Griezmann o minge trimisă de Busquets în altă direcție și francezul a marcat fără probleme la colțul lung primul său gol după opt meciuri. Busquets, aflat la meciul 600 pentru catalani, avea să fie implicat în mod polemic și în golul doi, faza culminată cu un șut al lui Messi în vinclu pornind de la o minge atinsă cu mâna la centrul terenului. Până la pauză a marcat și Messi dintr-o lovitură liberă, iar Barcelona deja câștigase un meci care se anunța mult mai dificil.

Granada nici măcar nu a crezut într-o minune. Neva (jucătorul de câmp cu cele mai multe minute din lot) și Soldado (vedeta echipei) au fost schimbați încă de la pauză, iar partea a doua a curs liniștit, mai ales după ce Griezmann a semnat și el dubla în minutul 63 după ce a urcat pe un spațiu liber unde a fost servit de Dembele. Messi și De Jong au fost schimbați la scurt timp pentru a fi menajați în vederea Supercupei Spaniei, iar Barcelona a terminat jocul cu Trincao, Riqui Puig și Junior Firpo pe teren, dar în superioritate numerică după ce Vallejo a comis un fault în afara careului ca ultim apărător și a văzut corect cartonașul roșu.

Granada - FC Barcelona 0-4, fișa tehnică