Schalke 04

Mattéo Guendouzi 36
Jhon Córdoba 52
Krzysztof Piątek 80

Hertha Berlin – Schalke 04 3-0. An nou, antrenor nou, dar nimic nou pentru Schalke

Un joc început promițător la Berlin s-a terminat catastrofal pentru Schalke care a ajuns la 30 de meciuri consecutive fără victorie în Bundesliga

David Petre, 3 ianuarie 2021

An nou, antrenor nou, totuși nimic nou pentru Schalke 04 sub aspectul rezultatelor. Un joc început promițător s-a terminat catastrofal pentru formația din Gelsenkirchen care a ajuns la 30 de meciuri consecutive fără victorie în Bundesliga și este acum la un singur joc de egalarea recordului istoric al competiției, deținut de Tasmania Berlin.

Cu Christian Gross pe banca tehnică dar fără Sead Kolasinac care încă nu are drept de joc, Schalke a avut un început pozitiv de meci, cu o defensivă bine armată și cu un joc combinativ dătător de speranțe în fața unei echipe berlineze care a părut surprinsă de dârzenia adversarului, însă singura reușită a primei reprize i-a aparținut lui Guendouzi pentru gazde și de aici jocul a decurs într-o singură direcție. Schalke a arătat spirit, însă Hertha a părut mult mai stabilă defensiv după deschiderea scorului, iar după pauză a contat mai mult și în ofensivă. Golul de 2-0 marcat de Cordoba în minutul 52 a dus la dezintegrarea moralului lui Schalke, care a mai cedat o dată spre final la reușita noului intrat Krzysztof Piatek (80).

Curiozități statistice ale meciului Hertha Berlin - Schalke 04 3-0

• Tasmania Berlin deține recordul de meciuri consecutive fără victorie în Bundesliga (31), însă Schalke are deja cea mai lungă perioadă calendaristică în care nu a câștigat vreun meci, 351 de zile.
  • Schalke a ajuns la 26 de meciuri la rând cu gol primit, record în istoria clubului.